IzdvojenoIzlaganje sa skupaVeterinarski fakultet u Zagrebu

VETERINARSKI DANI 2023. :: Uvodna riječ :: prof. dr. sc. Marko Samardžija, dekan Veterinarskoga fakulteta u Zagrebu

O problemu afričke svinjske kuge u Hrvatskoj nedavno se razgovaralo i na najvišoj razini izvršne vlasti, što dokazuje ozbiljnost i opseg ovog problema, ali i nezamjenjivost naše struke i u suzbijanju naročito opasnih i po gospodarstvo iznimno štetnih zaraznih bolesti. Mi si ne možemo dopustiti neuspjeh kada je u pitanju suzbijanje naročito opasnih zaraznih bolesti i toga bi svaka opcija trebala biti svjesna.

Izlaganje sa skupa

VETERINARSKI DANI 2023.

Prof. dr. sc. Marko Samardžija, dekan Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu


O FakultetuO struci i aktualnoj situaciji


Poštovane kolegice i kolege, cijenjeni uzvanici i gosti, dame i gospodo,

prije svega želio bih izraziti veliko zadovoljstvo što se ovogodišnji Veterinarski dani održavaju u Osječko-baranjskoj županiji, u prelijepom gradu na Dravi, Osijeku.

Dopustite mi da Vas, kao čelnik Veterinarskoga fakulteta ukratko upoznam s važnijim aktivnostima i događanjima koji su nam obilježili proteklu godinu na Fakultetu.

U ovo doba prošle godine započeli smo intenzivnim pripremama za ocjenu Fakulteta od strane vizitacijskog tima Europske udruge ustanova za veterinarsko obrazovanje – EAEVE-u koji je naš Fakultet posjetio u proljeće ove godine. Vremena je bilo malo, rok za pripremu kratak, no uz iznimno zalaganje svih članova Uprave, naših zaposlenika i studenata postupak priprema za vizitaciju išao je svojim tijekom, a sama je vizitacija rezultirala iznimnim uspjehom koji je naš fakultet postavio uz sam bok najboljih veterinarskih fakulteta u europskom prostoru visokog obrazovanja.
Vizitacijski je tim uputio Fakultetu brojne pohvale, iznio tek jednu manju zamjerku i ECOVE-i preporučio produljivanje akreditacije. ECOVA je preporuku uvažila te sam s nemalim ponosom u lipnju, na generalnoj skupštini EAEVE-a primio certifikat akreditacije sve do godine 2030. kada nas očekuje novi potpuni vizitacijski postupak. Nadajmo se, s istim uspjehom kao i ovaj.

U nizu pohvala, članovi vizitacijskog tima osobito su istaknuli predanost i entuzijazam zaposlenika i studenata, obrazovanje usmjereno na studenta, pozitivnu interakciju između zaposlenika i studenata, kao i međusobnu povezanost studenata koji studiraju na hrvatskom i onih koji studiraju na engleskom jeziku.

Isto tako, kao rezultat nadzornog audita zadržali smo i certifikat za sustav upravljanja kvalitetom, koji potvrđuje da je sustav osiguravanja kvalitete uspostavljen u skladu sa zahtjevima norme ISO 9001:2015.

Drago nam je da je uočeno koliko smo posvećeni našim studentima, koliko smo posvećeni njegovanju komunikacije sa studentima, osiguravanju njihova standarda, koliko smo posvećeni ostvarenju misije i vizije našeg fakulteta u svakom trenutku.

U samo godinu dana intenzivnih aktivnosti Uprave, našim smo studentima otvorili vrata suvremeno opremljene studentske garderobe s odgovarajućim garderobnim ormarićima, osigurali smo im niz novih parkirališnih mjesta, svim našim brucošima dobrodošlicu izrazili podjelom kuta, dok smo studentima treće godine osigurali medicinske uniforme, tzv. scrubove i zaštitnu obuću, odnosno čizme. U perivoju Fakulteta od ove godine, isto tako po prvi puta, studentima su na raspolaganju nove drvene klupe i stolovi. Drago nam je vidjeti da se studenti tamo rado zadržavaju i druže, a trula smo stabla zamijenili novima i nadamo se da će buduće generacije u desetljećima koja dolaze boraviti pod njihovim krošnjama.

Osim radova na perivoju kampusa, proveli smo i opsežne građevinske radove na zgradi Zavoda za rendgenologiju, rekonstruirano je i uređeno vanjsko parkiralište, za potrebe terenske nastave nabavili smo 4 nova kombi vozila te mobilnu stojnicu. Više od 160 prijenosnih računala dali smo na korištenje našim zavodima i klinikama odnosno, prije svega našim mladim znanstvenicima i nastavnicima.

Među brojnim aktivnostima u organizaciji naših studenata s naročitim veseljem ističem organizaciju i realizaciju Projekta obrazovanja s područja dobrobiti životinja u okviru kojega su održana brojna predavanja na navedenu temu, održana je jubilarna deseta, sada već tradicionalna i iznimno dobro posjećena Reptilomanija plus te druga po redu izložba autohtonih pasmina Hrvatske, Farmica koju je ove godine u znak podrške hvalevrijednoj i odlično organiziranoj manifestaciji, među ostalima otvorio i izaslanik predsjednika Republike Hrvatske. Na Fakultetu je održan i drugi po redu Dan karijera, zapaženim smo aktivnostima sudjelovali u Noći muzeja, predstavili se javnosti na Danu otvorenih vrata.

Uz kvalitetnu komunikaciju sa studentima, nastojimo skrenuti pozornost našim alumnijima da ih Alma Mater nije i nikada neće zaboraviti i da su uvijek i više no dobrodošli kao sudionici u našim aktivnostima, ali i kao i organizatori novih. Tako je prošlo ljeto održan prvi puta u povijesti Fakulteta AMAC VEF simpozij upravo kao nastojanje da se okupe i organiziraju naši alumniji od kojih su brojni ugledni znanstvenici i cijenjeni veterinari širom svijeta.

Na našim se klinikama kontinuirano i vrlo uspješno održava program kliničkog staža takozvani internship program, a možemo se pohvaliti i da angažiranošću naših diplomata stasava nova generacija rezidenata u stručnjake specijaliste kroz programe izobrazbe u specijalističkim disciplinama.

Prošli smo mjesec službeno i svečano otvorili Oporavilište za divlje životinje koje je opremljeno u okviru WildrescueVEF projekta. Osim Reptilomanije i naš već tradicionalni skup Veterinarska znanost i struka proslavio je deseti rođendan. Uvijek smo sretni kada možemo okupiti i pozdraviti i brojne kolegice i kolege iz domovine i inozemstva.

Da smo međunarodno prepoznatljivi i atraktivni stranim studentima i znanstvenicima razvidno je kroz izvrsne rezultate koje postižemo kroz programe međunarodnih razmjena naših studenata i zaposlenika, kao što su npr. ERASMUS i CEEPUS programi. Ove smo godine zabilježili rekordan broj prijava studenta za studij na engleskom jeziku, čak 69 % više u odnosu na prošlu akademsku godinu.

Ove godine izrađen je i novi Statut koji je prihvaćen na Senatu Sveučilišta, a da smo u tijeku sa suvremenim trendovima u društvu dokaz je i jučer na Fakultetskom vijeću prihvaćen Plan rodne ravnopravnosti koji nas, između ostaloga, predstavlja osjetljivim prema podzastupljenim društvenim skupinama no čini i konkurentnima u prijavi za sredstva vrijednih inozemnih projekata.

Naš fakultet i u ovom trenutku očekuju brojna usavršavanja i napredak u nizu detalja, jer uvijek se može i treba biti bolji, a iz nekog razloga pa možda i dugogodišnje navike, na Fakultetu je oduvijek najveća pažnja društva da maksimalno ispuni njegova očekivanja.

Očekuje nas i obnova zgrada Fakulteta zbog oštećenja nastalih još za vrijeme zagrebačkog i petrinjskog potresa, a zeleno svjetlo za te radove iščekujemo već neko vrijeme i moram reći da ta odluka nije samo na Fakultetu. No, ako i bez toga pogledamo samo ovu godinu dana unatrag, vidimo puno dobrih rezultata. Ti rezultati proistekli su iz rada na jasno definiranim ciljevima i ponosni smo na činjenicu da iz godine u godinu uspijevamo pomicati granice vlastitih ograničenja. Subjektivno gledano, to je i naša obaveza.

Zgrade ćemo obnoviti, u to uopće ne sumnjamo, nastaviti ćemo predano raditi na edukaciji generacija studenata koji dolaze, okupljati ćemo naše alumnije, i nadamo se, predstavljati i dalje svjetionik naše struke sa zadatkom da ju čuvamo, razvijamo, unaprjeđujemo i prenosimo naše znanje i iskustvo novim generacijama.

O struci i aktualnoj situaciji


Mi smo i u znanosti i u struci u obvezi stalnog produbljivanja znanja i moramo širiti granice vlastitih sposobnosti pa i horizonte vlastitih percepcija. To znanost i struka od nas zahtijevaju.

Volio bih da je situacija u svim segmentima hrvatskog veterinarstva jednako dobra i perspektivna, ali znam da nije. Međutim, kako uvijek postoji način za uspjeh, tako postoji i način za prevladavanje problema pa i onih zajedničkih, ako im se zaista posvetimo.

Želim reći da pozicija i perspektiva bilo koga od nas nisu tek puka sreća nego rezultat naših snaga i djelovanja u uvjetima koji nisu uvijek dobri. Pristanak na loše uvjete nije pokazivanje snage nego slabosti, i struci se to ne bi smjelo događati nikada, osim u hitnim slučajevima. Mislim da prečesto zaboravljamo stvarnu snagu struke, snagu koju možda nismo na pravi način ili u dovoljnoj mjeri iskoristili za stvaranje boljih uvjeta za rad i djelovanje, a trebali smo i trebamo.

Zajednička zadaća svih nas je da našu struku čuvamo, razvijamo, unaprjeđujemo i prenosimo novim generacijama. Nitko ne može bolje od nas znati u kojem smjeru i kako mijenjati okolnosti u korist struke, a to moramo činiti jer bez tog stručnog znanja i kompetencija ne može opstati nijedno društvo. Ta činjenica se vrlo rijetko spominje.

Kao struka, među brojnim i različitim interesima možemo i moramo prepoznati one zajedničke i posvetiti se njima kroz predan i organiziran rad i aktivniju ulogu u našoj strukovnoj udruzi. Snaga je uvijek u zajedništvu, a napredak i razvoj prije svega onih koji se strukom u praksi bave trebao bi biti primarni kriterij za sva ili barem većinu djelovanja povezana sa strukom.

Znam da mnogi koji sve teže vide vlastitu perspektivu misle da je promjena na bolje nemoguća misija, ali mislim da je to daleko od nemoguće misije ako zajedno odlučimo mijenjati stvari. Mi ne možemo regulirati tržište, ali možemo regulirati profesiju i koristiti resurse društva da bismo je za isto to društvo sačuvali i osigurali njezin razvoj.
To je naša obveza, a aktualna situacija s afričkom svinjskom kugom pokazuje puno toga, onome tko zna vidjeti.

Svakodnevno smo, a osobito u posljednje vrijeme – vezano uz situaciju s pojavom afričke svinjske kuge i na području naše domovine – svjesni nekih nastojanja da se struka politizira, no nitko od nas nema pravo pristati na bilo kakve kompromise koji struku u takvim situacijama stavljaju u drugi plan. O problemu afričke svinjske kuge u Hrvatskoj nedavno se razgovaralo i na najvišoj razini izvršne vlasti, što dokazuje ozbiljnost i opseg ovog problema, ali i nezamjenjivost naše struke i u suzbijanju naročito opasnih i po gospodarstvo iznimno štetnih zaraznih bolesti. Mi si ne možemo dopustiti neuspjeh kada je u pitanju suzbijanje naročito opasnih zaraznih bolesti i toga bi svaka opcija trebala biti svjesna.

Slažem se da u ovakvim slučajevima struka mora biti na prvom mjestu. To je uvjet bez kojega se ne može, bez kojega se kroz povijest neuspješno pokušavalo, a onaj tko svoju povijest nije naučio, uvijek je ponavlja. Struka je i protekle godine kao i ranije upozoravala i na druge rizike, upozorava i danas, ali sve je više među nama onih koji ne očekuju da ikakva upozorenja budu prihvaćena i to je jedan od apsurda u kojem i danas živimo.

Bez obzira što brojna dosadašnja upozorenja nisu bila prihvaćena, svima nama ostaje da i dalje ispunjavamo svoju društvenu misiju, i kroz obrazovanje i kroz znanost, a naročito kroz praksu, ali ne na način da prihvaćamo nemoguće uvjete nego da kroz društvo osiguramo rješenja koja od struke neće očekivati prilagodbe nego njezinu odlučnost i neodstupanje od načela, znanja i kompetencija koje čuvaju zdravlje čitavog društva.
Mladi doktori veterinarske medicine koji izlaze na tržište rada sve češće biraju odlazak iz domovine jer mi nismo osigurali takva rješenja pa nam stručnjaka na terenu iz mjeseca u mjesec nedostaje sve više. A kamo to vodi – vidimo svi.

Mislim da je jedinstvo struke koje se zaziva godinama odavno prisutno među nama, ali nismo identificirali glavne zajedničke interese, ne samo nas koji smo sada ovdje nego i onih koje očekujemo među našim redovima. Na tome bi bilo dobro raditi.

Sve je više mladih stručnjaka čiji je potencijal prepoznat ovdje, ali je nerijetko preuzet i razvijan daleko izvan naših granica. Što možemo učiniti!? Mi sami – ništa, ali kao društvo – možda dovoljno da takav trend barem usporimo. Međutim, tu glavnu riječ uvijek ima politička pozicija. S druge strane, pozicija Fakulteta je i danas da okuplja i vjerujem da se to nikada neće promijeniti, a ono što trebamo mijenjati su neki stavovi, a možda i propisi koje smo propisali, a koji struci kroz svakodnevni život doktorica i doktora veterinarske medicine nisu korisni nego štetni.
Svjestan sam pozicije Fakulteta i svjestan da mnogi od vas računaju na njega kao instituciju čija su vrata uvijek otvorena i koja nastoji čuvati i razvijati struku na bilo koji način. Sve je to točno, no svi zajedno odlučnije moramo prionuti jačanju i korištenju vlastitih potencijala kao i nastojanju da nakon sjajnog obrazovanja zadržimo naše mlade u domovini kako bi upravo generacije koje dolaze mogle biti pravi kotač zamašnjak preporoda naše struke.
Manji dio tih potencijala redovito se kroz program predavanja Veterinarskih dana prezentira i drago mi je da Fakultet kao jedan od domaćina aktivno sudjeluje u njihovoj realizaciji. Nadam se da će vaša očekivanja u tom smislu biti i ove godine ispunjena.

Kao struka smo pozvani da na najbolji mogući način ispunimo očekivanja i zahtjeve društva i pružimo svojim sugrađanima uvijek najvišu razinu usluge temeljenu na recentnim dosezima struke, da u svakom trenutku ostanemo dosljedni njezinim načelima i pravilima te da se zajedničkim nastojanjima uspješno nosimo sa suvremenim izazovima u nastojanjima osiguravanja naše društvene misije u uspješnom služenju ideji osiguravanja jednoga zdravlja, zdravlja ljudi, životinja i okoliša.

Vezani sadržaji

Psihičke ozljede i “izgaranje” veterinara u Republici Hrvatskoj

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres – druga obavijest i pozivno pismo

Urednik

Vetti Group stipendije za studente veterine

Urednik

Nasljedne bolesti konja i mogućnosti testiranja roditelja

Urednik

Primjer endemske i moguće emergentne virusne zoonoze u Hrvatskoj – hepatitis E i krimsko-kongoanska hemoragijska groznica

Urednik

Peti ovogodišnji slučaj afričke svinjske kuge u uzgojima

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više