Nastava na daljinu
U skladu s Uputama za vrednovanje i ocjenjivanje tijekom nastave na daljinu Ministarstva znanosti i obrazovanja Veterinarski je fakultet od 23. travnja 2020. započeo i s provjerom znanja studenata u obliku kolokvija i završnih pismenih i usmenih ispita na daljinu putem aplikacija VEF-LMS i Microsoft Teams.
S obzirom na to da do izvanredne situacije uzrokovane pandemijom koronavirusne bolesti na Veterinarskom fakultetu gotovo i nije bilo online oblika nastave, važno je naglasiti da su se nastavnici i studenti vrlo brzo prilagodili takvom načinu predavanja i provjere znanja. Od 18. travnja do 15. lipnja tako je u nastavi na daljinu bilo aktivno 1066 korisnika, 766 komunikacijskih kanala kroz koje je prošlo 84 578 poruka, te je održano 176 sastanaka na daljinu. U anketama je nastava na daljinu na Veterinarskome fakultetu ocijenjena je dobrom i svrstana u rang nekih privatnih obrazovnih institucija i fakulteta poput Fakulteta organizacije i informatike i Fakulteta elektrotehnike i računarstva, koji određene oblike online nastave provode već dulje vrijeme.
Sveučilišna veterinarska bolnica
Međunarodna suradnja
Većina hrvatskih studenata svoje je Erasmusove potpore i mobilnosti odgodila na nekoliko mjeseci čekajući poboljšanje epidemiološke situacije i realizaciju mobilnosti u povoljnijim epidemiološkim okolnostima, dok su neki studenti odlučili u cijelosti otkazati mobilnosti.
Neke je studente pandemija zatekla u inozemstvu te su bili primorani vratiti se u domovinu što je nekima bilo vrlo komplicirano jer se radilo o dalekim odredištima (Portugal), dok su neki studenti unatoč pandemiji uspjeli odraditi mobilnosti u cijelosti (Švedska, Slovačka, Austrija, Njemačka) ili su čak dobili priliku produljiti ih (Austrija).
Većina je stranih studenata, koji su trebali realizirati dolazne Erasmusove mobilnosti (stručnu praksu) na našem fakultetu tijekom pandemije, otkazala dolazak. Neki od studenata koje je pandemija zatekla u Zagrebu odlučili su se na vlastitu inicijativu vratiti u svoje matične zemlje (Makedonija, Češka) te nastavu pratiti online od kuće, dok su neki ostali u Zagrebu i tu pratili nastavu na daljinu (Moldavija, Meksiko) ili su čekali poboljšanje situacije u Zagrebu i dočekali da im se stručna praksa nastavi u Sveučilišnoj veterinarskoj bolnici nakon ostvarenja epidemioloških uvjeta za njezin nastavak (Albanija) u punom opsegu.
Poslijediplomski studiji
U okviru specijalističkih studija održani su ispiti na studijima Sanitacija, Sudsko veterinarstvo, Uzgoj i patologija egzotičnih kućnih ljubimaca te nastava i ispiti na studiju Patologija i uzgoj domaćih mesoždera. Održana su i dva završna ispita.
Treba istaknuti održavanje treeće radionice za mentore doktoranada uz sudjelovanje 17 polaznika. Tijekom čitava razdoblja održane su i sjednice Vijeća doktorskoga i Vijeća specijalističkoga studija, putem online sastanaka.
Serološko testiranje na SARS-CoV-2 na Fakultetu
Na kraju, u ovim novim i izvanrednim okolnostima smatramo da smo nakon završetka pandemije svi izašli s novim iskustvom i spoznajama te da ćemo nešto od toga što se pokazalo učinkovitijim i studentima prihvatljivijim zadržati i u vremenu koje dolazi.