Državna uprava i ustanoveIzobrazbaSkupoviStručno usavršavanjeVeterinarska djelatnostVeterinarski fakultet u ZagrebuZnanost i znanstveni radovi

Veterinarski fakultet u sustavu provedbe veterinarske djelatnosti

Prof. dr. sci. Tomislav Dobranić, dekan Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Osnutak Veterinarskog fakulteta početkom prošlog stoljeća usko je povezan s naglim razvojem prirodnih znanosti i zasigurno su ga pratili brojni izazovi u kojima je vizionarske ideje utemeljitelja trebalo pretočiti u praksu, osigurati čvrste temelje za stabilnost Fakulteta i voditi ga k dosezima prepoznatljive kvalitete u međunarodnim okvirima.
U protekle 90 i dvije godine Fakultet je s uspjehom ispunjavao svoju zadaću zahvaljujući predanom radu svojih nastavnika i znanstvenika i generacijama studenata koji su mladenačkim zanosom pristupali svojem obrazovanju.
Za sve njih Fakultet je bio mjesto stjecanja znanja spoznaja, ali i rasadnik etičkih principa u kojima su se na djelu pokazivale akademske slobode kao svjestan odabir odgovornosti za poučavanje, učenje i kasnije rad u veterinarskoj struci. Naši završeni studenti izgrađivali su struku koja je postala oživotvorenje stečenog znanja i ideja učitelja.
Na toj tradiciji Veterinarski fakultet obilježavaju novi izazovi. Rastuća kompleksnost biomedicinskih istraživanja opet je kao i prije snažan motor promjena koje traže čvršću suradnju između bazičnih i kliničkih znanstvenika, a zahtjevi struke su više usmjereni prema brzom transferu znanosti u praksi. To je u obrazovnom procesu na svim razinama tražilo korjenite promjene i izradu novih nastavnih programa, metodologije poučavanja i hijerarhije znanja.
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu proslavit će 13. studenoga 2011. godine 92 godine rada na izobrazbi doktora veterinarske medicine, kako kroz integrirani prediplomski i diplomski studij veterinarske medicine tako i kroz 12 specijalističkih studija te doktorskog studija veterinarske znanosti. Navedeni studijski programi su prepoznatljivi obrazovni okvir unutar kojeg se vrši edukacija i stvaranje kvalitetnih doktora veterinarske medicine, specijalista i doktora znanosti potrebnih Republici Hrvatskoj.
Sukladno suvremenim potrebama, uključujući i bolonjski proces koji se na Fakultetu primjenjuje od 2005. godine, razvoj Veterinarskog fakulteta se nastavlja. Da bismo to s uspjehom ostvarili u svoje neposredne zadatke smo uvrstili promicanje sustava kvalitete na svim razinama obrazovanja.
Posebno smo vodili brigu i uložili svi zajedno dodatne napore da u procesu nastave studenti steknu svoj profesijski i etički identitet, odnosno samopouzdanje presudno za uspjeh u životu. Želimo aktivnije sudjelovanje u razvoju našeg Sveučilišta i suradnju s drugim institucijama veterinarstva u Hrvatskoj – s Hrvatskim veterinarskim institutom, Hrvatskom veterinarskom komorom, Upravom za veterinarstvo i Upravom za inspekcijske poslove kao i sa svim veterinarskim organizacijama koje se bave veterinarskom djelatnošću.
Vratimo li se u povijest Veterinarskog fakulteta tada ćemo vidjeti kako je Fakultet bio rasadnik znanstvenika i nastavnika koji su dobivali zadatke da osnivaju veterinarske fakultete i u drugim republikama bivše Jugoslavije. Stoga možemo s ponosom reći da je Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu bio lider u bivšoj Jugoslaviji i diplome Veterinarskog fakulteta bile su priznate u Europi, pa i preko oceana. Sadašnja želja ove uprave fakulteta, a i svih budućih uprava, mora biti prepoznatljivost Veterinarskog fakulteta u Europi.
Samim uvođenjem bolonjskog procesa na Veterinarskom fakultetu počeo je jedan novi način poučavanja studenata, kako u preddiplomskom i diplomskom integriranom sudiju tako i na specijalističkim studijima te na doktorskom studiju veterinarske znanosti. Cilj edukacije kroz bolonjski proces je postići što bolje kompetencije znanja i vještine, tj. doći do toga da završeni doktor veterinarske medicine bude odmah samostalan za rad na svim zadacima koji se pred njega postave.
U našem nastavnom planu i programu radimo na tome da studenti što više rade samostalno svojim rukama, a da bude manje priče ex catedra. Stoga smo naš studij na 5. i 6. godini studija podijelili na tri smjera: javno zdravstvo i sigurnost hrane, smjer male životinje (psi i mačke), te farmske životinje i konji, kako bismo još više studentima dali posebna znanja i vještina u onom području za koje pokazuju veći interes.
Potrebno je ovdje reći nešto i o aktivnostima Veterinarskog fakulteta u akademskoj godini 2010./2011. koje su važne u provedbi veterinarske djelatnosti.
U protekloj akademskoj godini usvojene su nužne izmjene koje Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu kao ustanova u kojoj se obrazuju budući doktori veterinarske medicine (regulirana profesija) radi usklađivanja minimalnih standarda za priznavanje kvalifikacije. Sve trenutačno usvojene izmjene u studijskom programu i one koje ćemo tek morati usvojiti u sljedećoj akademskoj godini dio su procesa usklađivanja s minimalnim standardima koji su u skladu s preporukama europske komisije koja će provoditi evaluacijski postupak na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2013. godine.
U redovitom studijskom programu inegriranog preddiplomskog i diplomskog studija aktivno se prati provedba nastavnih programa i uspješnost studenata. Znatno je povećan broj vježbenih grupa te se omogućuje studentima da putem anonimnih anketa vrednuju kvalitetu nastave.
Prihvaćene su i nove razine polaganja ispita na državnoj maturi za pristupnike koji žele upisati studij veterinarske medicine pri Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

U međunarodnoj suradnji imali smo zapažene rezultate – tako su u okviru CEEPUS programa predavanja održala tri strana nastavnika.
Pojedini nastavnici Veterinarskog fakulteta nastavno rade na drugim fakultetima i visokoškolskim ustanovama u Hrvatskoj i inozemstvu.
Nastavljen je trend osuvremenjavanja informatičke opreme i načina primjene uvođenjem novih informacijskih tehnologija.
Razmjena studenata i nastavnog osoblja putem programa CEEPUS počela je 2001./2002. godine između Veterinarskog fakulteta iz Beča, Brna, Budimpešte Košica, Ljubljane, Wroclawa i Zagreba, koji su ujedno i članovi VetNEST udruge. Primili smo 24 osobe (studenti i nastavno osoblje). U sklopu CEEPUS programa u prošloj akademskoj godini izvan hrvatske boravilo je 7 studenata i nastavnika. U sklopu CEEPUS programa pri Veterinarskom fakultetu održana je radionica Wildlife Management, a ove akademske godine održat će se dvije međunarodne radionice u organizaciji našeg fakulteta Wildlife Management i Reproduction in Ruminants.

U okviru ERASMUS programa Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu potpisao je bilateralne sporazume o boravku nastavnika, studenata i nenastavnog osoblja na šest Sveučilišta (Ljubljana, Beč, Košice, Brno, Wroclaw i Budimpešta).
Što se tiče znanosti i poslijediplomskih studija isto tako moram reći nekoliko rečenica.
U tijeku su prijave na specijalističke studije i na doktorski studi veterinarske znanosti. Produžen je rok za prijave do 30. studenoga 20011. godine.
Trenutačno na doktorskom studiju imamo 105 studenata, a tijekom protekle akademske godine titulu doktora znanost steklo je 25 kandidata.
Na specijalističkim studijima imamo upisanih 155 polaznika na 11 smjerova jer je tek od ove akademske godine otvoren novi specijalistički studij iz Veterinarske patologije.
Titulu magistar specijalista tijekom protekle akademske godine na Veterinarskom fakultetu steklo je 10 kandidata dok je troje polaznika poslijediplomskog studija steklo titulu magistra.

Znanstvenoistraživački rad odvijao se kroz 41 znanstveni projekt koji se financira iz MZOŠ-a na kojima je zaposleno 36 znanstvenih novaka.
Osim ovih projekata na Veterinarskom fakultetu provodila su se istraživanja u okviru projekata financiranih iz ostalih izvora.

U proteklom razdoblju realizirano je četrnaest međunarodnih projekata, bilateralnih i multilateralnih. Iz ovih pokazatelja vidljiva je dosta jaka međunarodna i znanstvena aktivnost.

Nadalje, potrebno je ovdje nešto reći i o programu cjeloživotnog učenja.
U programu cjeloživotnog učenja podrazumijevaju se sve aktivnosti vezane za učenje tijekom cijelog života, a s ciljem unapređenja znanja, vještina i sposobnosti. Cilj je pridonijeti razvoju naprednog društva znanja s održivim gospodarskim razvojem i jačom društvenom kohezijom te povećati broj kvalitetnih radnih mjesta. U proteklom razdoblju tečajeve u organizaciji HVK prošlo je 126 polaznika. Mišljenja sam kako ovdje ima još jako puno prostora i rada, i od strane Fakulteta, ali još više od strane HVK.

Mislim da Veterinarski fakultet mora imati jaku suradnju s Hrvatskim veterinarskim institutom, Hrvatskom veterinarskom komorom te s Upravom za veterinarstvo i Upravom za inspekcijske poslove. Ta suradnja od strane Veterinarskog fakulteta očituje se i u tome što je 140 djelatnika Veterinarskog fakulteta postalo članovima Hrvatske veterinarske komore i njih 140 dobilo je i licencije za rad u veterinarskoj struci.
Isto tako, uspostavljena je jako dobra suradnja u pogledu nastavnog procesa jer smo ove godine po prvi put imali prvu generaciju studenata i prvi put je provedena ekstramuralna nastava u veterinarskim organizacijama gdje su studenti proveli 180 sati i sklopljeno je 40 ugovora između Veterinarskog fakulteta i veterinarskih organizacija. Osim u veterinarskim organizacijama, studenti su 60 sati proveli i u Hrvatskom veterinarskom institutu gdje su se upoznali s najsuvremenijim dijagnostičkim postupcima i metodama iz kojeg nose vrlo lijepe uspomene, također su dio nastave od 30 odradili i u Upravi za veterinarstvo kako bi se upoznali sa svom mogućom legislativom koja će biti pred njih postavljena i koju traži Europska unija.

Na kraju želim iznijeti i nekoliko misli, ideja i želja.
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu mora biti lider ne samo u regiji nego i širem okruženju jer je jedina znanstveno-nastavna ustanova u Republici Hrvatskoj, u kojoj smo svi mi stekli znanja, vještine i kompetencije, brojna prijateljstva i ljubavi, stoga ću još jednom ponoviti kako su vrata Veterinarskog fakulteta otvorena svim bivšim, sadašnjim, a i budućim studentima. Ne volim kad se sastajemo samo onda kad nastaju problemi pa ih moramo brzo riješavati, više bih volio da te probleme spriječimo međusobnim razgovorom između svih strana, a da niti jedna strana ne misli da je na pijedestalu i nastupa s te pozicije. Svi smo mi tu da radimo ono što najbolje znamo, a to je jedan od najljepših i najplemenitijih poziva veterinar koji će ostati i nakon nas.
Stoga stavimo glave zajedno i nemojmo kažnjavati onoga koji ima drugačije mišljenje od našega već to mišljenje dobro razmotrimo i ako ima dobrih elemenata upotrijebimo ih za dobrobit struke.

S ovog mjesta kao dekan pozivam Vas na proslavu 92 godine rada i djelovanja Veterinarskog fakulteta koja će se održati 11. studenoga 2011. godine na Veterinarskom fakultetu.
Mišljenja sam kako je Veterinarski fakultet u potpunosti spreman biti još aktivniji u provedbi veterinarske djelatnosti i promicanju veterinarske struke.

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više