Knjige i priručniciPovijestVeterinarski fakultet u ZagrebuZakonodavstvo

VETERINARSKO ZAKONODAVSTVO I VETERINARSTVO U HRVATSKOJ POVIJESTI DO 1991.

veterinarsko-zakonodavstvo-i-veterinarstvo-u-hrvatskoj-povijesti-do-1991-naslovnicaOd svojih najranijih dana, cjelokupna dosadašnja veterinarska djelatnost regulirana je nekim pravnim aktom karakterističnim za vrijeme i prostor u kojemu je i nastao. Poznavanjem upravo takvih spisa i pratećih povijesnih zapisa, moguće je dobiti uvid u stručnu problematiku vezanu uz određeni prostor i vrijeme, kako u davnoj i skoroj povijesti, tako i danas.
Svaki pravi zaljubljenik u svoju profesiju poznaje barem dio njezine prošlosti i povijesnog razvoja, a kada govorimo o veterinarstvu, prof. dr. sc. Petar Džaja je tijekom niza godina proučio brojne povijesne dokumente koji se bave veterinarskom djelatnošću. Kada tome dodamo i zakonodavstvo novije povijesti, pa i suvremeno zakonodavstvo u području veterinarstva kao njegovu osobnu profesionalnu specijalizaciju, možemo dobiti značajniji dio stručno-povijesnog okvira kojim se prof. Džaja godinama bavio i kroz ovu knjigu struci za budućnost zapisao rezultate svih svojih istraživanja veterinarskog zakonodavstva i veterinarstva u hrvatskoj povijesti do 1991. godine.Petar Džaja - Veterinarsko-zakonodavstvo-i-veterinarstvo-u-hrvatskoj-povijesti-do-1991Prof. dr. sc. Petar Džaja u veterinarskim je krugovima poznat ne samo kao profesor sudskog i upravnog veterinarstva nego i istinski zaljubljenik u veterinarsku profesiju. Kritički sagledavajući povijesni razvoj veterinarstva, posebice na ovim područjima, uistinu je među rijetkim članovima struke koji kroz čitav svoj radni vijek ne samo aktivno promišljaju o stanju i statusu struke u društvu i njihovom poboljšanju nego i komuniciraju samokritičan pristup, brinući o stručnosti i profesionalizmu, naročito među kliničarima. No, brojna su i njegova nastojanja za naoko sitnim, ali ne i nevažnim izmjenama suvremenog zakonodavstva, kako bi i struka i društvo bili zaštićeniji. Možda je razlog kontinuiteta takvih nastojanja upravo činjenica da je prof. dr. sc. Petar Džaja i stalni sudski vještak, pa kroz godine svoga izvanfakultetskog djelovanja, upravo zbog toga, stoji u poziciji procjene stručnosti rada kolegica i kolega, a često i u situacijama podučavanja javnosti o pravilima veterinarske struke. Društvo kao konzument veterinarskih usluga često zaboravlja da su uvijek kroz povijest, pa i sada, ta pravila rezultat znanstveno i praktično dokazanih rješenja za sve njegove dosadašnje potrebe koje su na bilo koji način vezane uz zdravlje životinja, posebice onih u posjedu ljudi.

Iako se ova knjiga na određeni način bavi i nekadašnjim veterinarima praktičarima, njihovi današnji nasljednici neće u njoj pronaći rješenja za kliničku praksu. Međutim, ona čitavoj struci svakako donosi jednu potpuno novu vrijednost i pravi je zalogaj za sve ljubitelje povijesti. Stoga je za očekivati da će ju tek rijetki suvremenici isto tako procijeniti, da će njena vrijednost do pravog izražaja doći tek godinama nakon nas. Generacije pred nama vjerojatno su njezini najobjektivniji kritičari. Činjenica je da im autor u ovom doista jedinstvenom djelu iz lipnja 2020. godine na 520 stranica ostavlja nebrojene samostalno istraživane, ali bogate, konsolidirane nalaze pomno prikupljanih i sistematiziranih povijesnih dokumenata i informacija o hrvatskom veterinarstvu i pripadajućem zakonodavstvu do 1991. godine. Na ovaj način, prof. dr. sc. Petar Džaja u povijesnom smislu obogaćuje hrvatsko veterinarstvo, ukazuje na egzistencijalni značaj veterinarskog zakonodavstva u Hrvatskoj i time neizravno sugerira nužnost ustrajnosti rada na trajnom podizanju razine njegove kvalitete, uključujući i aktualni trenutak.

Nažalost, zbog epidemiološke situacije vezane uz COVID-19, ova knjiga nije imala pravu priliku za svoju promociju, no ona će se zasigurno održati čim to okolnosti budu omogućile. Do tada, zainteresiranoj javnosti ostaje barem ova osnovna informacija i ugodno iščekivanje uobičajenog promocijskog protokola koji će se uobičajeno održati u Velikoj dvorani Veterinarskog fakulteta, ponosnog izdavača i ove vrijedne knjige iz već do sada vrlo bogatog vlastitog izdavačkog opusa.

Izdavač:
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Recenzenti:
Prof. dr. sc. Željko Grbarević
Prof. dr. sc. Krešimir Severin
Prof. dr. sc. Jozo Grbavac


ISBN 978-953-8006-26-5
Lipanj 2020
Knjiga je dostupna u knjižnici Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Vezani sadržaji

Potpisan Memorandum of Understanding između veterinarskih fakulteta u Zagrebu i Kafkasu

Urednik

Potpisan Sporazum o suradnji u području veterinarskih znanosti između Sveučilišta u Zagrebu i Istanbulu

Urednik

Sveučilišni priručnik UPORABA ŽIVOTINJA U ISTRAŽIVANJIMA

Urednik

Međunarodna konferencija “Dani mlijeka” u Münchenu 24. i 25. svibnja 2024.

Urednik

Better Science for Better Animal Welfare :: 2. konferencija o dobrobiti životinja

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres – prva obavijest

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više