Od 01. do 03. lipnja održana je radionica u organizaciji Zavoda za patologiju Veterinarskog fakulteta, pod nazivom “Komparativna molekularna analiza tumora kod ljudi i pasa“.
Predavanja koja su održali prof. dr. med. vet. Franco Guscetti sa Instituta za Veterinarsku patologiju Sveučilišta u Zurichu, prof. dr. sc. Sven Seiwerth sa Medicinskog fakulteta u Zagrebu, prof. dr. sc. Željka Krsnik sa Hrvatskog instituta za istraživanje mozga te prof. dr. sc. Željko Grabarević i prof. dr. sc. Andrea Gudan Kurilj sa VEF-a, obuhvatila su komparativnu analizu hepatocelularnog karcinoma, tumora dojke, melanoma, molekularnu patologiju tumora, ISH i IHC. Hands-on trening za 15 odabranih kandidata uključivao je imunohistokemiju, in situ hibridizaciju i PCR analizu u dijagnostici tumora i otkrivanju mutacija.
Od 08. do 10. lipnja održana je i radionica na temu “Primjenjene i kliničke proteomike” na kojoj su predavanja održali neki od najpoznatijih stručnjaka u proteomici – dr. sc. David Eckersall, Sveučilište u Glasgowu, dr. sc. Richard Burchmore, Sveučilište u Glasgowu, dr. sc. Jose Cerón, Sveučilište u Murciji, dr. sc. Hana Kovarova, Zavod za animalnu fiziologiju i genetiku Češke akademije znanosti, dr. sc. Ana Varela Coelho, Sveučilište u Lisabonu, dr. sc. Sandra Kraljević Pavelić, Sveučilište u Rijeci, Genadij Razdorov, Sveučilište u Zagrebu, Medicinski fakultet. Hands-on dio obuhvatio je između ostalog i analizu i pripremu uzoraka iz seruma i plazme te bioinformatiku.
Posljednja je radionica održana od 13. do 15. lipnja na temu “Medicina divljači: Parazitarne bolesti“, koja je ujedno izazvala najveći interes među studentima, posebice inozemnim studentima iz Austrije, kako zbog zanimljivih predavača i izlaganja, tako i zbog atraktivnog hands-on dijela.
Na ovoj radionici svoje stručno znanje i iskustvo prenijelo je čak 9 inozemnih i domaćih predavača, dr. sc. Vladimir Ivović, Sveučilište Primorska u Kopru, dr. sc. Gorazd Vengušt i dr. sc. Diana Žele, Sveučilište u Ljubljani, dr. sc. Jan Lakemeyer, dr.sc. Anja Reckendorf i dr.sc. Kristina Lehnert-Sobotta, Institute for Terrestrial and Aquatic Wildlife Research u Njemačkoj te doc dr. sc. Dean Konjević, prof. dr. sc. Zdravko Janicki i prof. dr. sc. Tatjana Živičnjak sa VEF-a. Hands-on dio bio je najzanimljiviji mladim studentima jer su mogli prisustvovati razudbama dupina, morske kornjače i čaglja, te koprološkim pretragama u Zagrebu, kao i pregledu jetara jelena običnoga i terenskom izvidu u lovištu “Podunavlje-podravlje” u Baranji.
Još će se ukupno tri radionice organizirati i održati na projektu VetMedZg, počevši sa akademskom godinom 2016./2017., pa sve do kraja implementacije projekta u lipnju 2019. godine.