Izv. prof. dr. sc. Jelena Ajtić
Fakultet veterinarske medicine Univerziteta u Beogradu
Podaci su prikupljeni uvidom u kartoteku pacijenata iz dvije ambulante na području grada, a meteorološki podaci dobijeni su iz Hidrometeorološkog zavoda Republike Srbije.
Veza između broja dijagnosticiranih slučajeva i meteoroloških parametara kvantificirana je pomoću Spirmanovih koeficijenata korelacije. Sezonski karakter babezioze pasa vidi se iz naše analize – iako se bolest javlja tijekom cijele godine, pri temperaturama i relativnim vlažnostima čiji rasponi zavise od promatrane sezone, najveći broj oboljelih bilježi se u proljeće i u jesen. Korelacije sa kašnjenjem do jedne godine ukazuju na temperaturu i relativnu vlažnost kao parametre koji mogu imati značajan dugoročni utjecaj na pojavu bolesti, najvjerojatnije putem djelovanja na biologiju populacije krpelja zaraženih sa B. canis.
Kratkoročne i dugoročne veze između pojave akutne babezioze pasa i vremenskih uslova dobijene u ovoj analizi, otvaraju nova pitanja u vezi složenosti lanca utjecaja koje vremenski uvjeti mogu imati na ponašanje i opstanak krpelja kao i na izloženost pasa ovoj infekciji.