Izlaganje sa skupaZoonoze i Jedno zdravlje

Virus krpeljnog meningoencefalitisa u krpelja odvojenih s lisica

Lorena Jemeršić1, Danko Dežđek1, Tomislav Keros1, Jelena Prpić1, Dragan Brnić1, Zdravko Janicki2, Besi Roić1, Alen Slavica2, Dean Konjević2, Relja Beck1


1Hrvatski veterinarski institut, Zagreb; 2Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

doc. dr. sc. Lorena Jemeršić
Doc. dr. sc. Lorena Jemeršić,
Hrvatski veterinarski institut
Krpeljni meningoencefalitis (KME) je rastući javno zdravstveni problem u središnjoj i sjevernoj Europi.
Uzročnik infekcije je RNK virus iz porodice Flaviviridae, roda Flavivirus. Danas je poznato 12 vrsta krpeljima prenosivih flavivirusa iz skupine uzročnika meningoencefalitisa. Na temelju domaćina, podijeljeni su na viruse koji inficiraju sisavce i izolate izdvojene iz morskih ptica. Premda se KME sezonski javlja u Republici Hrvatskoj (RH) te svaki slučaj podliježe prijavi Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, primjetan je nedostatak podataka vezanih za identifikaciju mogućih vektora, njihovu rasprostranjenost, kao i prevalenciju uzročnika KME u vektorima i životinjama na području RH. Na području Europe, glavni prijenosnik virusa KME je krpelj Ixodes ricinus koji može invadirati preko 300 različitih vrsta životinja, ali i ljude. Pri tom virus može biti prenošen s krpelja na krpelja transtadijalno, transovarijalno i zajedničkim bliskim hranjenjem inficiranih i primljivih krpelja na istom domaćinu. U ljudi su zabilježeni slučajevi infekcije i putem konzumacije nepasteriziranog kontaminiranog mlijeka.

U RH postoji ograničen broj pisanih uradaka o prevalenciji i pojavnosti KME u životinja. Stoga smo s ciljem boljeg epidemiološkog uvida u širenje KME identificirali i utvrdili prevalenciju virusa KME u 371 krpelju (1,6%) skinutom s lešina 40 lisica (Vulpes vulpes) izlovljenih u endemskim područjima sjeverne Hrvatske, te stekli bolji uvid o ulozi divljih papkara, poglavito jelena običnog (Cervus elaphus) u održavanju virusa KME u prirodnom ciklusu. U istraživanju smo identificirali pet vrsta krpelja (Ixodes ricinus, Ixodes hexagonus, Haemaphysalis punctata, Dermacentor reticulates i Rhipicephalus sanguineus), ali virus smo izdvojili jedino iz odraslih oblika dobro nasisanih krpelja vrsta I. ricinus i I. hexagonus. Nadalje, virus smo dokazali i u slezenama dvaju od 182 pretražena jelena obična (1,1%).
Izolati virusa izdvojeni na području Hrvatske su na temelju nukleotidne i aminokiselinske podudarnosti svrstani u dva klastera europske podskupine virusa što ukazuje na unos i paralelno širenje dvaju genetskih podtipova virusa.

Naši rezultati ukazuju na potrebu za prepoznavanjem životinjskih rezervoara KME infekcije u RH te za daljnjom genetskom tipizacijom izolata kako bi utvrdili mogući međuvrsni prijenos virusa. Divlje životinje mogle bi predstavljati idealan sentinel za prepoznavanje endemičnih područja u RH i analizu rizika daljnje pojave i širenja infekcije.

Vezani sadržaji

Ptičja influenca u divljih kanida – prijetnja javnom zdravlju i zdravlju životinja

Urednik

Početak proljetne akcije oralne vakcinacije lisica

Urednik

Započela akcija oralne vakcinacije lisica

Urednik

Echinococcus multilocularis u Sloveniji i Hrvatskoj: sadašnje stanje i budući izazovi

Urednik

Započela jesenska oralna vakcinacija lisica protiv bjesnoće u Hrvatskoj

Urednik

Započela proljetna oralna vakcinacija lisica

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više