Sigurnost hrane

Vrste rezidua u hrani životinjskog podrijetla

dr.sc. Nina Bilandžić

izvadak

Izvor: VETERINARSKI PRIRUČNIK, Medicinska naklada Zagreb, 2012.


veterinarski-prirucnik-3d
Proizvodnja i potrošnja hrane, pogotovo one životinjskog podrijetla, opterećena je s jedne strane onečišćenjem okoliša, a s druge primjenom različitih sredstava odnosno farmakoloških pripravaka što može utjecati na kakvoću i zdravstvenu ispravnost hrane te ugroziti zdravlje životinja i ljudi. Ostatci tvari s farmakološkim djelovanjem (rezidua veterinarsko-medicinskih proizvoda), te pomoćne tvari ili proizvodi razgradnje i njihovi metaboliti za koje je dokazano ili postoji sumnja da su škodljivi po ljudsko zdravlje mogu zaostati u proizvodima životinjskoga podrijetla. Prisutnost rezidua u proizvodima životinjskog podrijetla, koji služe za prehranu ljudi se utvrđuje kada se životinje liječe odnosno tretiraju preparatima koji su zabranjeni, kada se liječenje životinja ne obavlja na propisani način (npr. preparat se daje životinji za koju nije propisan, ne poštuje se propisana doza, preparat se daje na nepropisan način), ili kada se ne poštuje vrijeme koje treba proći od posljednje primjene lijeka do trenutka kada se namirnica može koristiti.
Također, u hranu dospijevaju i tvari koje nisu dodane namjerno (kontaminanti) nego je njihova prisutnost posljedica rukovanja hranom tijekom prerade, pripreme, obrade, proizvodnje, skladištenja i stavljanja na tržište ili uslijed onečišćenja okoliša.
Stoga se u svrhu sigurnosti hrane odnosno primarne zdravstvene zaštite potrošača te zdravlja životinja, provodi kontrola navedenih tvari i na državnoj razini propisuje monitoring rezidua u skladu s europskom legislativom.
Rezidua se dijele u dvije skupine tvari A i B:

  • Skupina A – tvari koje je zabranjeno davati životinjama koje i/ili čiji proizvodi služe za prehranu ljudi.
  • Skupina B – tvari koje su farmakološki aktivne i mogu biti dozvoljene za korištenje kod životinja koje ili čiji proizvodi služe za prehranu ljudi, te kontaminati odnosno pesticidi i kemijski elementi.

* Napomena: nije dozvoljeno prenošenje i daljnja objava ovog teksta bez pisanog dopuštenja izdavača.



Autorica teksta: dr.sc. Nina Bilandžić, dipl.ing., viša znanstvena suradnica, voditeljica Laboratorija za određivanje rezidua Hrvatskog veterinarskog instituta, Zagreb
Odabrala: doc.dr.sc. Vlasta Herak-Perković, dr.med.vet., urednica 6. izdanja
veterinarski-prirucnik-97x120


O vrstama rezidua u hrani životinjskog podrijetla pročitajte u Veterinarskom priručniku (Medicinska naklada Zagreb, 2012.)

Vezani sadržaji

7. Hrvatski veterinarski kongres

Urednik

U Osijeku obilježen Svjetski dan sigurnosti hrane

Urednik

17. Konferencija o sigurnosti i kvaliteti hrane

Urednik

Peti simpozij “SIGURNOST HRANE I ZAŠTITA POTROŠAČA” u Velikoj Gorici

Urednik

Očekuju li nas prosvjedi veterinara?

Urednik

Svjetski dan sigurnosti hrane

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više