IzdvojenoMeđunarodna suradnjaOrganizacije i udruženjaProizvođači VMPVeledrogerijeVeterinarski lijekoviZakonodavstvoZastupnici za VMP

Zajednica proizvođača, zastupnika i veletrgovaca veterinarsko medicinskim proizvodima pred ulaskom u europska udruženja?

Zajednica proizvođača, zastupnika i veletrgovaca VMP Hrvatske gospodarske komore
Predstavnici članica Zajednice proizvođača, zastupnika i veletrgovaca VMP Hrvatske gospodarske komore

Zajednica proizvođača, zastupnika i veletrgovaca VMP Hrvatske gospodarske komore (Zajednica) organizirala je 28.05.2013. godine u prostorijama Hrvatske gospodarske komore održavanje seminara na kojemu je gostovalo i nekoliko vanjskih stručnjaka i predavača.

Zlatan Aličević (Arnika veterina d.o.o.), predsjednik Zajednice proizvođača, zastupnika i veletrgovaca VMP Hrvatske gospodarske komore
Zlatan Aličević (Arnika veterina d.o.o.), predsjednik Zajednice proizvođača, zastupnika i veletrgovaca VMP Hrvatske gospodarske komore
Ljiljana Markuš Cizelj
Dr. sc. Ljiljana Markuš Cizelj (Uprava veterinarstva)
U pozdravnom obraćanju prisutnima je predsjednik Zajednice, Zlatan Aličević (Arnika veterina d.o.o.) predstavio i najavio predavače:
– Declan O’ Brien (IFAH),
– Jiří Bureš (ÚSKVBL),
– Christian van Beek (MSD Animal Health) i
– Laura Maček (JAZMP).
Nakon njega, prisutne sudionike i pozvane predavače također je pozdravila i dr. sc. Ljiljana Markuš Cizelj (Uprava veterinarstva), prošlogodišnja podpredsjednica Saveza veterinara Europe (FVE) trenutno predsjednica EVERI sekcije FVE i članica Odbora FVE.


Ovaj seminar nastavak je niza sastanaka članica Zajednice osnovane radi promicanja zajedničkih interesa članica u području proizvodnje i trženja veterinarsko medicinskim proizvodima, te zaštite tih interesa i pružanja stručne potpore u rješavanju zajedničkih pitanja pred državnim i drugim organima. U ime domaćina i organizatora ovog seminara, skup su pozdravili Zlatan Aličević kao predsjednik Zajednice i dr. sc. Ljiljana Markuš Cizelj ispred Uprave veterinarstva, koja je također bila i inicijator ovog seminara.Iako opravdanost rada Zajednice niti u jednom trenutku od osnutka nije bila zanemariva, sa svakim novim susretom članova Zajednice ona postaje sve veća. I ovaj put, rezultati i zaključci sudionika jednoglasno govore da je članstvo i više nego opravdano, ali i da su daljnji koraci Zajednice znatnim dijelom uvjetovani dobrom organizacijom i – naravno – aktivnošću njezinih članica. Komunikacija članica ove Zajednice prema nadležnom tijelu, a kroz zajedničke istupe, pokazala se kao više nego poželjan oblik komunikacije i od strane nadležnog tijela jer se broj pojedinačnih upita i zahtjeva prema nadležnom tijelu na taj način bitno smanjuje, a istovremeno dobija na značaju i težini. Osim ove činjenice, primjećuje se i drugačija razina i sadržaj komunikacije i ipak viša razina kvalitete suradnje između članica Zajednice i nadležnog tijela. Dr. sc. Ljiljana Markuš Cizelj kao predstavnica organizatora od strane nadležnog tijela zahvaljujući svom dugogodišnjem međunarodnom iskustvu u radu u farmaceutskoj industriji, ali i višegodišnjim angažmanima u europskim veterinarskim udruženjima, pokazala je izrazito razumijevanje za nezanemarive i realne probleme s kojima se članice Zajednice svakodnevno suočavaju ispunjavajući regulatorne zahtjeve, ali – što je važnije – spremnost i zainteresiranost nadležnog tijela za stvarnim rješavanjem tih istih problema.

Laura Maček (JAZMP)
Laura Maček (JAZMP)
Međutim, ovakav stav nije nikakva novost niti iznenađenje i u drugih nadležnih tijela odnosno u nadležnim tijelima drugih zemalja članica. To je, između ostalog, tijekom svog izlaganja potvrdila i Laura Maček (JAZMP), a i Jiří Bureš (ÚSKVBL) čija iskustva iz prakse također pokazuju nužnost ovakve suradnje.
Jiří Bureš (ÚSKVBL)
Jiří Bureš (ÚSKVBL)
Na ovu konstataciju veže se vjerojatno najvažniji zajednički zaključak i ovog sastanka da isključivo aktivna komunikacija i suradnja između Zajednice i nadležnog tijela predstavlja jedini način i put da se praktični problemi rješavaju. Vrlo je jasno da je njihovo zajedničko rješavanje conditio sine qua non obostranog uspjeha i zadovoljstva postignutim i u ovom području. Da je tome tako svjedočili su uz vlastita pozitivna iskustva i gosti predavači.
Vjerojatno kao rezultat objektivnog sagledavanja situacije i u Hrvatskoj je uistinu sve prihvaćenija konstatacija da su i nadležna tijela kao i svi sudionici u proizvodnji i prometu VMP sve češće istovremeno pred praktički teško provedivim zahtjevima regulatora. U tom smislu, postalo je razvidno da sve češće nezahvalne pozicije i teškoće u kojima su se zajedno našli, mogu jedino zajedno i savladavati.
Christian van Beek (MSD Animal Health)
Christian van Beek (MSD Animal Health)
Zaštita zdravlja i dobrobiti životinja, ali i sigurnost i zaštita javnog zdravlja pretpostavlja se i formalno i praktično kao osnovni razlog sveobuhvatne zakonske regulative tržišta VMP u EU. Naime, iz ovih razloga neophodno je što kvalitetnije i sveobuhvatnije regulirati proizvodnju i tržište VMP, a kao rezultat zakonskih odredbi postavljenih radi ove zaštite dolazi upravo do nesklada između zahtjeva koje regulator definira kroz zakonodavstvo i stvarnih mogućnosti u svakodnevnom životu i praksi.
I regulator i industrija žele visoke standarde u pogledu kvalitete, sigurnosti i učinkovitosti VMP.
IFAH je jedno od značajnih europskih udruženja koje može imati i ima određenog utjecaja na zakonodavstvo EU.
Declan O’ Brien (direktor IFAH-a – International Federation for Animal Health)
Declan O’ Brien (direktor IFAH-a – International Federation for Animal Health)
IFAH je dugi niz godina, praktički od svog uspostavljanja, u stalnoj komunikaciji s tijelima EK i kroz nju kao organizacija uspijeva utjecati kako na poslovnu održivost ove industrije tako i na osiguravanje što kvalitetnijih uvjeta za održavanje kontinuiteta pune funkcinalnosti složenog tržišta VMP u Europi. Posebice se to odnosi upravo na savladavanje poteškoća nastalih izmjenama i širenjem zakonodavnih okvira od strane regulatora (EK).
Declan O’ Brien (direktor IFAH – International Federation for Animal Health) je sudionike seminara upoznao sa IFAH-om, razlozima postojanja IFAH-a, mogućnostima i prednostima koje pruža članstvo u IFAH-u u odnosu na bilo kakve pojedinačne samostalne pokušaje bilo kakvih korekcija zahtjeva regulatora. Iskustva IFAH-a govore da je utjecaj na regulatora kroz organizirani IFAH-ov pristup mjerljiv i relativno zadovoljavajuć, a da drugi pristupi rijetko daju minimalan rezultat, no najčešće nikakav ili nezadovoljavajući.


Očekuje se da će Zajednica proizvođača, zastupnika i veletrgovaca VMP Hrvatske gospodarske komore sa svim svojim članicama uskoro postati ravnopravni član IFAH-a i kroz suradnju s nadležnim tijelom tijekom narednog razdoblja uspješnije rješavati praktične probleme nastale pooštravanjem ionako strogih i čvrstih regulatornih okvira EU.


Vezani sadržaji

Kaskadna upotreba lijekova – vodič za veterinare

Urednik

Prijavite nuspojave lijekova!

Urednik

Prvi radni sastanak predsjednika HVK s novim ministrom poljoprivrede, šumarstva i ribarstva

Urednik

Održana radionica ‘Antimikrobna rezistencija i razborita primjena veterinarskih lijekova’

Urednik

Uloga veterinara u prijavljivanju nuspojava lijekova u životinja

Urednik

Predstavnici HVK na radnom sastanku u Ministarstvu poljoprivrede

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više