Knjige i priručniciVeterinarski fakultet u Zagrebu

ZAMORČIĆI

Predstavljanje sveučilišnog priručnika “ZAMORČIĆI” autora dr. sc. Dražena Đuričića i prof. dr. sc. Marka Samardžije, održano je 09. svibnja 2014. u Gradskoj knjižnici Durđevac. Uz autore, priručnik je uz izlaganje predstavila i jedna od njegovih recenzentica, prof. dr. sc. Ljiljana Bedrica. Izdavač: Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu


Gradska knjižnica Đurđevac bila je prije dvije godine domaćin predstavljanja prethodnog priručnika istih ovih autora koji su najavili da će i predstavljanje slijedećeg priručnika biti održano na istom mjestu.

Prof. dr. sc. Ljiljana Bedrica, Veterinarski fakultet u Zagrebu
Prof. dr. sc. Ljiljana Bedrica (Veterinarski fakultet u Zagrebu), recenzentica priručnika
Knjiga “ZAMORČIĆI” je sveučilišni priručnik, izvorna stručnoznanstvena knjiga koja sa svojim sadržajem obuhvaća materiju vezanu uz program pojedinih predmeta na našem Veterinarskom fakultetu. Iz ove knjige studenti će moći učiti dio fiziologije, hranidbe, higijene držanja, unutarnjih bolesti, porodništva i reprodukcije domaćih životinja. Također, priručnik će moći koristiti studentima poslijediplomskog studija “Uzgoj i patologija egzotičnih kućnih ljubimaca”.
Ovo je prva knjiga ovakvog sadržaja pisana na hrvatskom jeziku. Osim toga, knjiga obuhvaća sadržaje koji vrlo korisni i za doktore veterinarske medicine u svakodnevnoj praksi. Osim što je stručna, mogu reći da je na neki način ovo i znanstvena knjiga sa vrlo velikim brojem citata novije literature što joj daje posebnu znanstvenu i stručnu vrijednost. Rijetkost je u nas da se stručnjak koji radi svakodnevnu terensku veterinarsku praksu bavi i pisanjem sveučilišnih udžbenika i priručnika. Stoga mi je naročito drago i da je prvo predstavljanje ove knjige upravo ovdje, u Đurđevcu.

Prof. dr. sc. Marko Samardžija (Veterinarski fakultet u Zagrebu), autor
Prof. dr. sc. Marko Samardžija (Veterinarski fakultet u Zagrebu), autor priručnika
Osobita mi je čast što je prof. Bedrica pristala biti recenzentica ove knjige jer se dugi niz godina bavi malim životinjama zahvaljujući čemu o njima ima poprilično široko znanje. O zamorčićima se u nas zapravo prilično malo zna i zato vjerujem da će ova knjiga biti od velike koristi i svim praktičarima. Ovaj priručnik možemo nazvati znanstveno-stručnom knjigom, tim više što su u nju ukompilirane najnovije svjetske spoznaje i to joj zasigurno uvelike daje na značenju.
Ovo nije prva knjiga koju smo dr. sc. Dražen Đuričić i ja zajedno radili nego naše treće zajedničko djelo, a predstavljanje našeg prethodnog zajedničkog djela, sveučilišnog udžbenika “Rasplođivanje kunića, hrčaka i zamorčića” održano je također na ovom istom mjestu. Nadam se da će i predstavljanje našeg slijedećeg djela, na kojemu već radimo, također biti održano ovdje. Ova knjiga je čvrsti dokaz naše izvrsne suradnje, a velikim dijelom ona je djelo dr. sc. Dražena Đuričića. Imate zaista sjajnog sugrađanina, velikog stručnjaka i prijatelja, s kojim je zadovoljstvo i čast surađivati, posebice u korist naše akademske i stručne zajednice.

Dr. sc. Dražen Đuričić(Veterinarska stanica Đurđevac), autor
Dr. sc. Dražen Đuričić (Veterinarska stanica Đurđevac), autor priručnika
“S obzirom da uvidom u domaću i stranu literaturu nije bilo moguće pronaći neko slično djelo o ovim malim simptičnim životinjicama, odlučili smo napisati priručnik i objediniti sve poznate nam činjenice vezane uz ove životinje. Smatrali smo da se o spomenutoj vrsti u nas vrlo malo znalo, pa smo željeli ovu tematiku čitateljima približiti, potaknuti ih i zainteresirati. Ovo je prvo djelo na hrvatskom jeziku koje objedinjuje sve relevantne činjenice o ovoj vrsti životnja. U stranoj literaturi smo pronašli samo pojedine komponente – o hranidbi, o genetici, itd., ali ipak nismo uspjeli na jednom mjestu pronaći cjelokupan prikaz o ovoj vrsti.
Priručnik opisuje taksonomiju zamorčića, s naglaskom na osobitosti vrste, genetiku, postoje poglavlja o građi tijela sa nekim osobitostima fiziologije vrste, u anatomiji smo pisali samo razlike u odnosu na neke vrste životinja, odnosno u odnosu na glodavce i na dvojezupce odnosno kuniće. Slijede poglavlja o načinu držanja, ponašanju i hranidbi zamorčića, zatim navodimo najvažnije bolesti zamorčića, management ili upravljanje rasplođivanjem, pobrojani su u brojnim tablicama biokemijski i hematološki pokazatelji (referentne vrijednosti) na jednom mjestu. Posljednja poglavlja govore o lijekovima koje je moguće primijeniti u liječenju ovih životinja jer su zamorčići specifična vrsta životinja kod koje od čitave palete antibiotika u liječenju ne možemo upotrijebiti više od dva – tri.
Na samom kraju istaknute su neke zanimljivosti vezane uz tradiciju zamorčića koji potječu sa Anda, obitavaju na području današnjeg Perua, Bolivije, Kolumbije i Čilea gdje služe kao hrana jer podnose visoke nadmorske visine iznad 3000 do 4300 metara i mogu preživjeti u tim oskudnim predjelima, pa su jedini izvor bjelančevina za narode koji tamo žive.
Zamorčići su pripitomljeni prije 5000 godina prije Krista, u 16. stoljeću su ih španjolski moreplovci donijeli u Europu, točnije 1532. godine.
U hrvatskom jeziku za ovu vrstu koristimo dva naziva, a to su morsko prase i zamorčić. Često u medijima susrećemo naziv zamorac što nije ispravno jer je zamorac vrsta majmuna iz roda Cercopithecus. Zamorčići spadaju u veće glodavce, teže od 700 do 1200 g, dugi 20 do 25 cm, prosječno žive 4 do 5 godina. U zatočeništvu, životni vijek im može biti i 8 godina, a rekorder u Guinessovoj knjizi je 14 godina i 10 mjeseci.
Danas u divljini postoje tri srodne vrste iz roda Cavia, od kojih se za jednu smatra da je preteča ove ‘naše’ vrste ‘porcellus’, što bi značilo ‘praščić’. Zamorčići danas više ne žive u divljini, oni su samo pitome životinje i njihov pravi predak je izumro.
U 19. i 20. stoljeću, zamorčići su bili korišteni za različita istraživanja. 1901. je dodijeljena prva Nobelova nagrada za medicinu, Emilu von Behringu, a Robertu Kochu 1905. Sva ta istraživanja bila su obavljana upravo na zamorčićima.
Sve fotografije u priručniku su iz vlastite zbirke, a obrađena materija potkrijepljena je sa velikim brojem domaćih i stranih referenci, te pojačana sa vlastitim iskustvom i saznanjima.”

Dr. sc. Dražen Đuričić se na kraju predstavljanja zahvalio recenzentima, profesorici Ljiljani Bedrici i profesoru Vlatku Rupiću na uloženom trudu i na pažljivom i temeljitom čitanju rukopisa te na korisnim prijedlozima i savjetima za izmjenu i nadopunu štiva čime je ovaj priručnik postao razumljiviji, kvalitetniji i čitljiviji. Također, zahvalio se svim kolegama s Klinike za porodništvo i reprodukciju Veterinarskog fakulteta u Zagrebu i svim kolegama iz Veterinarske stanice Đurđevac na nesebičnoj i susretljivoj pomoći, svima koji su omogućili tiskanje ovog udžbenika te obiteljima autora.

Vezani sadržaji

7. Hrvatski veterinarski kongres – druga obavijest i pozivno pismo

Urednik

Potpisan Memorandum of Understanding između veterinarskih fakulteta u Zagrebu i Kafkasu

Urednik

Potpisan Sporazum o suradnji u području veterinarskih znanosti između Sveučilišta u Zagrebu i Istanbulu

Urednik

Sveučilišni priručnik UPORABA ŽIVOTINJA U ISTRAŽIVANJIMA

Urednik

Međunarodna konferencija “Dani mlijeka” u Münchenu 24. i 25. svibnja 2024.

Urednik

Better Science for Better Animal Welfare :: 2. konferencija o dobrobiti životinja

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više