Bolesti domaćih životinjaIzobrazbaVeterinarski fakultet u Zagrebu

Zarazni hepatitis pasa

Veterinarski fakultet u Zagrebu

Doc. dr. sc. Marko HOHŠTETER, dr. med. vet.

Zavod za veterinarsku patologiju, Veterinarski fakultet u Zagrebu

Prenešeno iz časopisa HRVATSKI VETERINARSKI VJESNIK 22-5/6.[download/preuzmi pdf]

Doc. dr. sc. Marko HohšteterZarazni hapatitis pasa (HCC; sinonimi: hepatitis contagiosa canis, adenovirusni hepatitis pasa, Rubartova bolest) visoko je kontagiozna bolest od koje obolijevaju životinje iz porodica Canidae, Mustelidae i Ursidae. Uzročnik je pseći adenovirus tipa 1 (CAV1), a ima tropizam za endotelne i mezotelne stanice te hepatocite. CAV1 može uzrokovati tešku generaliziranu bolest koja nije uvijek fatalna, a infekcija može proći i asimptomatski. Infekcija se prenosi preko tjelesnih izlučevina, a ulazna vrata su sluznica orofarinksa iz koje se širi i replicira u tonzile, cervikalne limfne čvorove, ductus thoracicus i krv (viremija) te se diseminira u unutarnje organe i središnji živčani sustav. Virus uzrokuje oštećenje endotela s posljedičnom diseminiranom intravaskularnom koagulopatijom i hemoragičnom dijatezom. Iz krvi virus ulazi u očnu vodicu te se replicira u kornealnim i endotelnim stanicama s posljedičnom kornealnom degeneracijom i edemom (blue eye), no promjene na oku su reverzibilne te vremenom nestaju. Kod nekih pasa koji prežive infekciju može se razviti glomerulonefritis i/ili anteriorni uveitisi (preosjetljivost tipa 3).

Klinički se bolest ne mora očitovati ili može uzrokovati neke od sljedećih simptoma: tonzilitis; kornealni edem; neurološki poremećaji (depresija, dezorijentacija, grčevi, koma); epistaksa; neutropenija; limfopenija; trombocitopenija; neutrofilija i limfocitoza u fazi oporavka; produljeni su vrijeme krvarenja, vrijeme aktiviranje tromboplastina i trombinsko vrijeme; povišene su vrijednosti ALT i AST; bilirubinurija i proteinurija; smanjen broj magakariocita u koštanoj srži u fazi viremije.

Patoanatomski nalaz uključuje: ascites, krvarenja po serozama, edem i krvarenja u potkožnim limfnim čvorovima, edem stijenke žučnog mjehura, povećanje veličine i prhku koherenciju jetre, fibrinske niti po kapsuli jetre, kornealni edem.

Slika 11. Pas, jetra, intranuklearne, bazofilne inkluzije u hepatocitima (strelice). Iz arhive Zavoda za veterinarsku patologiju. H&E bojenje.
Slika 11. Pas, jetra, intranuklearne, bazofilne inkluzije u
hepatocitima (strelice). Iz arhive Zavoda za veterinarsku
patologiju. H&E bojenje.
Histopatološki se nalaze centrolobularne ili panlobularne koagulacijske nekroze hepatocita. U hepatocitima, endotelnim i Kupfferovim stanicama te stanicama epitela žučnih kanalića mogu se naći intranuklearne bazofilne inkluzije okružene svijetlom zonom. Inkluzije se obično nalaze u ranoj fazi infekcije, dok se u kasnijim fazama, osobito kad je izraženija nekroza stanica, teže uočavaju. Rijetko se inkluzije nalaze i u epitelnim stanicama bubrega, u mozgu i plućima. Sinusoide su dilatirane i punokrvne. U području nekroza uočava se oskudniji infiltrat koji čine degenerirani neutrofili i mononuklearne stanice, a katkad se može uočiti i mononuklearna periportalna upala. U stijenci žučnog mjehura vidljiv je jak subserozni edem. U plućima su prisutni edem, krvarenja, fibrinska eksudacija u alveole. U oku se u akutnoj fazi može vidjeti granulomatozni iridociklitis s inkluzijama. U središnjem živčanom sustavu mogu se naći krvarenja, perivaskularni mononuklearni infiltrati i minimalna glioza. Histiociti u svim organima, osobito u limfnim čvorovima i crvenoj pulpi slezene, mogu imati inkluzije. U limfoidnim organima vidljiva je kongestija, neutrofilni i mononuklearni infiltrat te nekroza u centru limfnih folikula.

Kao dodatna potvrda infekcije virusom HCC-a može se rabiti imunofluorescencija, izolacija virusa, imunohistokemija, pretraga elektronskim mikroskopom te PCR.

Diferencijalnodijagnostički u obzir dolaze svi nekrotizirajući hepatitisi (npr. toksoplazmoza; trovanja mebendazolom, acetaminofenom i aflatoksinima).

Vezani sadržaji

Epilepsija u praksi – što sve možemo bez napredne dijagnostike?

Urednik

Natječaj za upis na doktorski studij Veterinarske znanosti u akademskoj godini 2024./2025.

Urednik

Gljivične bolesti u veterinarskoj kliničkoj praksi – izazovi dijagnostike i liječenja

Urednik

Popis propisa objavljenih od 10. svibnja 2024. godine do 31. srpnja 2024. godine

Urednik

Pregled brahicefalne opstruktivne bolesti dišnih putova: patofiziologija, dijagnoza, liječenje i perspektive

Urednik

Javni poziv za iskaz interesa za provedbu subvencioniranog postupka sterilizacije vlasničkih pasa na području Grada Zagreba za 2024.

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više