Dežurstva i hitne intervencije

Zaustavljanje krvarenja

prof.dr.sc. Dražen Vnuk

izvadak

Izvor: VETERINARSKI PRIRUČNIK, Medicinska naklada Zagreb, 2012.


veterinarski-prirucnik-3d
Krvarenje može biti zaustavljeno mehaničkim, termalnim i kemijskim postupcima.
Mehanički postupci obuhvaćaju pritisak prstima, kompresijski zavoj, tamponadu rane, uporabu Esmarchova zavoja, korištenje hemostata (peana), ligiranje (šavovima ili metalnim kopčama), uporabu kirurških spužvi i koštanog voska. Pritisak prstima ili digitalna kompresija služi za privremeno zaustavljanje krvarenja. Izvodi se pritisak na arteriju proksimalno od mjesta oštećenja, a sila pritiska mora biti veća od arterijskoga krvnog tlaka. Izvodi se na velikim arterijama koje se nalaze blizu površine tijela (a. femoralis, a. brachialis, u ljudi za krvarenja na glavi i vratu a. carotis communis). Kompresijski se zavoj rabi najčešće pri manjim krvarenjima na okrajcima ekstremiteta. Potrebno je čvrsto dotegnuti zavoj, a zavoj je dobro postavljen ako je krvarenje zaustavljeno, a distalno od mjesta zavoja je prisutna arterijska pulsacija. Tamponada rane primjenjuje se u dubokih rana gdje nije moguće odgovarajuće zaustaviti krvarenje drugim postupcima. Također se može primijeniti i u zaustavljanju krvarenja u nosnoj šupljini. Načelo tamponade je da se šupljina ispuni velikom količinom sterilne gaze i tako učini pritisak na stijenke krvnih žila.
(…) Uporaba hemostata (peana) dobar je način zaustavljanja krvarenja jer se ciljano zaustavlja krvarenje iz krvne žile bez oštećenja kolateralnoga krvotoka. Ligiranje ili podvezivanje krvnih žila izvodi se na perifernim arterijama ili venama jer bi podvezivanje veće arterije ili vene moglo oštetiti krvotok većega dijela tijela. Na velikim arterijama i venama preporučuje se šivanje stijenke krvne žile. Tako se sačuva protok krvi kroz veliku krvnu žilu, također i krvotok kroz dio tijela koji ta krvna žila opskrbljuje.


* Napomena: nije dozvoljeno prenošenje i daljnja objava ovog teksta bez pisanog dopuštenja izdavača.



Autor teksta: prof.dr.sc. Dražen Vnuk, Klinika za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Odabrala: doc.dr.sc. Vlasta Herak-Perković, dr.med.vet., urednica 6. izdanja
veterinarski-prirucnik-97x120


Kada se krvarenje zaustavlja pomoću Esmarchovog zavoja, a kada se primjenjuje elektrokauterizacija pročitajte u Veterinarskom priručniku (Medicinska naklada Zagreb, 2012.)

Vezani sadržaji

Najčešća hitna stanja u kunića

Urednik

Rizični čimbenici pri slikovnoj dijagnostici hitnih pacijenata

Urednik

Hitna neonatologija mačića

Urednik

Hitna stanja kod konja

Urednik

Hitna stanja u neurologiji

Urednik

13 najčešćih hitnih stanja u kućnih ljubimaca i malih životinja

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više