Bolesti domaćih životinjaIzdvojenoUprava za veterinarstvo i sigurnost hraneVeterinarska djelatnost

Završetak akcije cijepljenja bolesti kvrgave kože u 2016. godini

Cijepljenje protiv bolesti kvrgave kože na zahtjev i račun posjednika


Posljednjom izmjenom godišnje Naredbe (Narodne novine 81/16) propisano je da „Sva goveda koja se dopreme iz drugih zemalja članica EU, odnosno uvezu iz trećih zemalja nakon roka cijepljenja određenog posebnim aktom o provedbi cijepljenja goveda protiv bolesti kvrgave kože na području određene županije, moraju biti cijepljena u roku od 15 dana od dana ulaska u Republiku Hrvatsku“.

Regulacija provedbe cijepljenja protiv bolesti kvrgave kože na zahtjev i račun posjednika definirana je slijedećim dokumentima:

  • Odluka o visini naknade za veterinarsku uslugu provođenja cijepljenja protiv bolesti kvrgave kože kada troškove cijepljenja snosi posjednik ↗
  • Uputa o provedbi cijepljenja protiv bolesti kvrgave kože kada troškove cijepljenja snosi posjednik ↗.
  • Jedinična cijena doze cjepiva za posjednike koji su obvezni provesti cijepljenje goveda protiv bolesti kvrgave kože na vlastiti trošak iznosi 14,89 kn. Ovlaštena veterinarska organizacija može cijepiti goveda tih posjednika tek po dostavljenom dokazu o izvršenoj uplati.

    Aktualnosti vezane uz akciju cijepljenja


    Odlukom o posebnim uvjetima prometa od 19. rujna 2016. godine reguliran je i trenutno znatno pojednostavljen promet goveda unutar Republike Hrvatske, ali samo do službene objave Odluke Europske komisije u službenom listu Europske unije. Važno je skrenuti pozornost na činjenicu da će nakon službene objave Odluke Europske komisije biti na snazi i dodatni zahtjevi vezani na promet goveda (prvenstveno nemogućnost prometa unutar 28 dana nakon provedenog cijepljenja). Tek dovršetkom akcije cijepljenja na čitavom području Hrvatske, promet živih goveda će se u najvećoj mjeri normalizirati.
    Nakon dana službene objave Odluke EK, Hrvatsku očekuje četrdesetak dana otežanih uvjeta prometa unutar zemlje. Stoga je trenutno primarni cilj u što skorijem roku provesti cijepljenje svih goveda na području svih županija.

    ➤ Promet goveda


  • Promet necijepljenih goveda sa farmi koje još nisu došle na red za redovito cijepljenje, prema dinamici koju provode OVO na terenu, u ovom trenutku nije dodatno reguliran te se može odvijati bez ograničenja, uz napomenu da su za svaku županiju određeni rokovi za provedbu cijepljenja.
  • Promet životinja nije moguć dok ne budu cijepljena sva goveda u stadu, te ne prođe 28 dana od dana cijepljenja.
  • Necijepljena goveda mogu biti otpremljena na sajam bez ograničenja, a cijepljena nakon isteka 28 dana od dana cijepljenja.
  • Jedini uvjet za otpremu cijepljenih goveda na klanje je istek karence od 7 dana nakon cijepljenja, drugih ograničenja nema.
  • Nakon službene objave EK Odluke, neće biti moguć promet necijepljenih goveda. Goveda će moći u promet tek 28 dana nakon cijepljenja.
  • ➤ Cijepljenje necijepljenih životinja u cijepljenim stadima


    O troškovima, načinu provedbe i rokovima cijepljenja necijepljenih goveda podrijetlom iz RH koja ulaze u već cijepljena stada ili teladi koja nije stekla maternalni imunitet (telad majki cijepljenih u posljednjih 28 dana graviditeta), trenutno nema službenih informacija. Takva će goveda u razdoblju nakon dovršetka službene akcije biti vrlo važna sigurnosna komponenta, budući da je u slučaju BKK na ovim područjima, uslijed niza zasad znanstveno ne do kraja razjašnjenih činjenica, izuzetno važno da postotak cijepljenih goveda u zemlji bude doista vrlo blizu 100%. Iz tog razloga, već sada je u pripremi i akcija cijepljenja populacije goveda za početak 2017. godine, a koja bi mogla biti provedena već tijekom veljače. Tek nakon dovršetka te druge akcije veterinarska struka može u velikoj mjeri biti sigurna u rezultate svih poduzetih mjera.

    ➤ Cijepljenje na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije


    Ovlaštene veterinarske organizacije u Gradu Zagrebu i Zagrebačkoj županiji koristit će cjepivo Lumpy skin disease donirano od EK, proizvođača Onderstepoort Biological Products (OBP). U svim ostalim županijama cijepi se cjepivom Lumpyvax, proizvođača MSD.
    Za cijepljenje cjepivom Lumpy skin disease (OBP) potrebno je aplicirati 2 ml, a sa Lumpyvax (MSD) cjepivom samo 1 ml.Donirana količina od 50.000 doza cjepiva Lumpy skin disease uglavnom pokriva potrebe ovih dviju županija. Radi što boljeg praćenja i razlikovanja mogućih daljnjih reakcija na oba cjepiva korištena u Hrvatskoj, nastojat će se koristiti samo jedno cjepivo unutar jedne županije.

    Prilikom upisa podataka u aplikaciju unutar veterinarskog informacijskog sustava točno se naznačuje koje je cjepivo korišteno, kako bi za svako stado i svako govedo postojali jasni podatci o cijepljenju. Nažalost, još uvijek postoji niz nejasnih ili nepotvrđenih detalja kako u odnosu na samu bolest, tako i na živa cjepiva koja se koriste, a koja su trenutno u svijetu jedina dostupna. Iako su reakcije na cjepivo odnosno nuspojave moguće, one se pojavljuju u manje od 1% cijepljenih životinja. Najčešće su u mliječnih krava, dok su u tovne junadi ili u teladi znatno rjeđe.

    Tijekom akcije cijepljenja, posjednici životinja su upoznati s mogućnošću pojave određenih reakcija.
    U slučaju njihove prijave nuspojava, veterinari ovlaštenih veterinarskih organizacija se odazivaju na dojavu, proslijeđuju opis nuspojave kroz informacijski sustav te obavještavaju nadležnog veterinarskog inspektora koji zapisnički utvrđuje činjenice u takvim slučajevima.
    Ovakav pristup je osim zbog stručnog postupanja važan i zbog potvrde povjerenja uzgajivača u provođenje mjera koje u slučaju BKK, iako nužne, ne moraju uvijek biti posve bezazlene. U tom smislu opravdano je očekivati da će provedba akcije cijepljenja u 2017. godini za sve dionike biti puno lakša i jednostavnija od trenutne.

    slika10-bolest-kvrgave-koze

    Vezani sadržaji

    Prijavite nuspojave lijekova!

    Urednik

    Utvrđene dodatne aktivnosti s obzirom na pojavu slinavke i šapa u Republici Njemačkoj

    Urednik

    Održana radionica ‘Antimikrobna rezistencija i razborita primjena veterinarskih lijekova’

    Urednik

    Međunarodni promet kućnih ljubimaca (psi, mačke i pitome vretice)

    Urednik

    Detekcija i karakterizacija infekcije psećim koronavirusom: enteralni pristup

    Urednik

    Odluka o visini i opsegu naknada za troškove provedbe propisanih mjera iz područja veterinarstva

    Urednik

    Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više