Tomislav Šegota, dr.med.vet.
Veterinarska ambulanta Šegota
Zašto su mačke sklone oboljenju bubrega?
P ostoje brojni razlozi zašto su mačke posebno sklone bolestima bubrega. Infekcije, tumori, izlaganje toksinima i slabiji imunitet su samo neki od razloga koji mogu utjecati na početak oštećenja bubrega, što u konačnici može dovesti i do zatajenja bubrega. Često, primarni uzrok koji je utjecao na rad bubrega više i nije prisutan u vrijeme dijagnoze i ponekad ga se ne može ni dokazati. Smatra se da bubrezi moraju ostati bez 75% svog funkcionalnog tkiva da bi se krvnim pretragama mogle uočiti promjene. Taj postupni proces u nastanku bolesti nazivamo kronično oboljenje bubrega. Puno rjeđe, prethodno zdrave mačke, obolijevaju od iznenadnog oboljenja bubrega (akutno oboljenje bubrega).Koja je funkcija bubrega?
Bubrezi filtriraju krv i izlučuju mokraću s toksinima iz organizma. Također, organizam se preko bubrega oslobađa viška vode odnosno u slučaju manjka vode bubrezi koncentriraju mokraću kako bi se smanjio njen gubitak. Sposobnost koncentriranja mokraće je znatno smanjena kod oboljenja bubrega. Bubrezi reguliraju i koncentraciju soli u organizmu tako da po potrebi izlučuje veću ili manju količinu sa mokraćom. Bolest bubrega dovodi do nakupljanja nekih soli i time pogoršavanja bolesti. Oni proizvode i hormone od kojih jedan sudjeluje u regulaciji krvnog tlaka, a drugi stimulira organizam da stvara crvene krvne stanice (vrlo često bolest bubrega prati anemija).
Kako dijagnosticirati oboljenje bubrega?
Kombiniranom pretragom krvi i mokraće može se utvrditi stanje bubrega. Povećanje koncentracije toksina u krvi koje bubrezi inače izlučuju ukazuje na njihovo oštećenje. Koncentracija urina pomaže u utvrđivanju u kakvom su stanju bubrezi. Ponekad je biopsija bubrega (uzimanje malog komadića bubrega operativnim putem) jedini način na koji se može doći do dijagnoze. Biopsiju primjenjujemo jedino u slučajevima kada procijenimo da bi uz tako postavljenu odnosno potvrđenu dijagnozu, mačku mogli izliječiti. U većini slučajeva, proces na bubrezima ne možemo zaustaviti, možemo ga eventualno samo usporiti.
Simptomi bolesti bubrega:
- polidipsija (pojačano uzimanje tekućine)
- poliurija (pojačano mokrenje)
- gubitak težine
- dehidracija
- smanjen apetit
- smrdljivi zadah iz usta
- povraćanje
- slabost
- anemija
Kako se liječi bolest bubrega?
Cilj liječenja je smanjiti kliničke simptome sa smanjenjem produkcije toksina, regulacija normalne koncentracije soli i usporavanje procesa propadanja bubrežnog tkiva. Potpuno izlječenje nije moguće.
Bolesnim mačkama koje su dehidrirane i osjećaju se loše, pomoći će infuzija za rehidraciju i izbacivanje nakupljenih toksina iz organizma. Izostanak poboljšanja upućuje na teško oboljenje. Toksini uzrokuju povraćanje, gubitak apetita, ponekad erozije sluznice usta i želuca. Svježa riba i piletina, zagrijana hrana i hranjenje iz ruke može pomoći da mačka počne jesti, iako nije trajno rješenje. Ako je gubitak apetita konstantan i mačka ne jede, vrlo je upitna kvaliteta života i za daljnje korake morate razgovarati sa svojim veterinarom.Koliko dugo će moja mačka živjeti?
To ovisi o tome koliko je bolest uznapredovala, koji je uzrok i brzina kojom bolest nastupa. Neke mačke bez obzira što puno piju vodu, ostanu jednu, dvije ili više godina dobro. Druge uginu kroz kraće vrijeme (nekoliko tjedana).
Dugotrajno liječenje
Slobodan pristup vodi je najvažniji, pogotovo ljeti, u suprotnom će mačke vrlo brzo dehidrirati te će se nakupiti toksini u organizmu. Potaknite mačku da pije, tako da postavite više posudica sa vodom u nekoliko prostorija. Mačke vole velike posudice koje bi trebale biti vrhom napunjene i postavljene dalje od mjesta hranjenja. Neke mačke vole tekuću vodu, koju im možete omogućiti postavljanjem fontane sa vodom. Postoje brojni pokazatelji koji govore da hrana siromašna proteinima poboljšava opće stanje i životni vijek. Mačke su vrlo rezervirane prema novoj hrani, pa bi trebalo vrlo rano, još za vrijeme postavljanja dijagnoze, pokušati sa promjenom hrane (još dok je apetit kakav takav). Budite spremni miješati novu i staru hranu tjedan ili dva.
Zagrijavanje hrane može pomoći. Mačkama koje odbijaju hranu je važnije vratiti apetit nego inzistirati na medicinskoj hrani. Razgovarajte sa svojim veterinarom o tome što je najbolje za vašeg ljubimca.
Postoje lijekovi koji pomažu, poput tzv. ACE inhibitora koji zadržavaju funkciju zdravih dijelova bubrega. Lijekovi protiv povraćanja i lijekovi za stimulaciju apetita, te oni koji sprečavaju stvaranje erozija po sluznicama mogu poboljšati apetit.
Prekomjeran gubitak kalija može dovesti do slabosti, stoga se tablete i prašak koji sadrži kalij mogu prepisati. Fosfor se može nakupljati u cirkulaciji kod mačaka sa bubrežnim problemima, ubrzavajući tako propadanje bubrežnog tkiva. Vaš veterinar u tom slučaju može propisati lijekove kako bi se smanjila resorpcija fosfora iz probavnog trakta, pogotovo ako mačka ne jede hranu sa smanjenom količinom fosfora.Preporučljivo je mjerenje krvnog tlaka, jer povišeni krvni tlak može biti uzrokovan oboljenjem bubrega. Povišeni krvni tlak treba regulirati jer ubrzava propadanje bubrežnog tkiva.
U uznapredovalim slučajevima prisutna je anemija koja se liječi hormonalnim pripravcima. Liječenje nije jeftino, funkcionira kraće vrijeme i nije učinkovito u svim slučajevima.
Ukratko, sa svojim veterinarom razgovarajte što je najbolje za vašu mačku. Bubrezi se ne mogu izliječiti, ali pravilnim liječenjem se može poboljšati kvaliteta života i u konačnici produžiti život.Visoki tlak u starijih mačaka
Što je krvni tlak?
Krvni tlak mjeri ukupni otpor u arterijama prema krvnom protoku kojeg srce upumpava.
Bolest bubrega i krvni tlak su povezani jer bolesni bubrezi proizvode tvari koje sužavaju krvne žile i tako povećavaju krvni tlak. Dodatno, ne mogu izlučiti prekomjernu koncentraciju soli, što dovodi do zadržavanja vode u cirkulaciji i povećanja volumena krvi. Krvni tlak može porasti i u slučajevima prekomjernog rada štitne žlijezde.Na što utječe visoki krvni tlak?
Vrlo često djeluje na vid. Tanke krvne žilice nalaze se u stražnjem sloju oka (mrežnici) koji ima veliku ulogu u stvaranju vida. Visoki tlak dovodi do njihova pucanja i krvarenja što otežava vid. U nekim slučajevima može doći i do odvajanja mrežnice i sljepoće.
Visoki tlak može ubrzati oštećenje bubrega. Također, srce radi pod opterećenjem jer radi pojačano kako bi prevladalo veći krvni otpor. To dovodi do smanjenja efikasnosti i može u konačnici dovesti do bolesti srca i njegovog zatajenja.
Visoki tlak, također, može dovesti do pucanja krvnih žila u mozgu, što dovodi do promjena u vladanju, do epilepsije, kolapsa i drugih znakova bolesti.Kakvo je liječenje?
Lijekovi mogu opustiti krvne žile, one se prošire i tako dođe do pada krvnog tlaka. Hrana sa smanjenom količinom soli također može biti od pomoći. Redovite kontrole kod vašeg veterinara su nužne za kontrolu krvnoga tlaka.
Hipertireoidizam
Ovaj pojam označava povišenu razinu hormona koje proizvodi štitnjača, koja se nalazi u području vrata i koji utječu na brzinu metaboličkih procesa u organizmu. Razinu ovih hormona u krvi možemo mjeriti. Uzrok hipertireoidizma je nepoznat.
Kako se liječi?
Dva su načina liječenja, lijekovima ili operativno. Prije operativnog zahvata odstranjenja štitne žlijezde, mačku moramo stabilizirati tabletama kako bi ju pripremili za operaciju. Tabletama ne liječimo bolest, nego smanjujemo intenzitet proizvodnje tireoidnog hormona. Terapiju dajemo cijelog života.
Za razliku od tableta, operacija može dovesti do izlječenja. Veličinu oba režnja štitne žlijezde kontroliramo za vrijeme operacije i uklanjamo oba režnja, ako su povećana. Ako su oba uklonjena, bilo tijekom jedne ili dvije odvojene operacije, postoji rizik od postoperativnih komplikacija. U slučaju da jedan režanj ostavimo, on može kasnije početi izlučivati povećanu koncentraciju hormona. Tako nema pravila, da li je bolje cijelu žlijezdu odmah ukloniti ili ukloniti režnjeve u zasebnim zahvatima. Vaš veterinar će odlučiti što je najbolje za vašu mačku.Treći način liječenja je liječenje radioaktivnim jodom, ali je liječenje rijetko gdje dostupno i skupo je. Princip ovakvog načina liječenja je da se terapijom uništi patološki promijenjeno tkivo štitnjače. Mačke pritom moramo hospitalizirati 3-6 tjedana.
Kada je mačka prestara za operaciju?
Korist moderne anestezije je u tome što nosi minimalan rizik za pacijente. Mnoge mačke su u kasnim srednjim godinama, a i operacije na onim starijima nisu tako rijetke.
Prednost operativnog uklanjanje štitne žlijezde je u slučajevima kada davanje tableta nije moguće. Prije operacije obavezno moramo napraviti krvne pretrage, pogotovo provjeriti stanje bubrega.
Izvor: http://www.segota.vet/zdravstveni-problemi-starijih-macaka/
- Bolesti usne šupljine u kunića
- Zarazne bolesti oka u mačaka
- Savjeti za vaše ljubimce u ljetnim mjesecima
- Pseća telazioza – očni crv
- Hemoragični gastroenteritis u pasa (sindrom akutnog hemoragičnog proljeva)
- Cijepljenje štenadi i mačića
- Bolesti donjeg dijela mokraćnog sustava kunića
- Kako odabrati pravog ljubimca
- Veterinarska ambulanta ŠEGOTA