Izvor: Zbornik, Veterinarski dani, Opatija, 2014. Veterinarski dani 2014
Tomislav Kiš, Martina Rubin, Ljupka Maltar, Ivica Sučec, Tihana Miškić, Ivana Lohman Janković, Zlatko Krovina, Iva Antunović
Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane, Zagreb
Riječ je prije svega o ostvarenju mogućnosti stavljanja u promet živih životinja na EU tržište (zasad samo u svrhu upućivanja na direktno klanje) – kod goveda ta je mogućnost ostvarena nakon provedenog drugog uzorkovanja na ELG, tijekom proljeća. U slučaju svinja, početkom provedbe programa u odnosu na bolest Aujeszkoga te konačnim službenim odobrenjem mogućnosti uvoza iz RH od strane nadležnog tijela Austrije (u travnju) također su uklonjene sve zakonske prepreke te na taj način otvorene dodatne mogućnosti poslovanja za hrvatske proizvođače.
Također je, obzirom na u cjelini povoljan zdravstveni status RH, uveden niz daljnjih olakšica u pravilima stavljanja u promet pojedinih vrsta domaćih životinja unutar zemlje. Ove godine uvedene su tako, uz konstantnu komunikaciju i argumentirane rasprave s uzgajivačima, izmjene u pravilima za promet kopitara (u odnosu na IAK), goveda, ovaca i koza (u prometu između službeno slobodnih stada).
Enzootska leukoza goveda
Rezultati provedbe mjera u odnosu na ELG u dvije uzastopne akcije (jesen 2013. i proljeće 2014. godine) pokazuju na najbolji način kako kontinuirana i dosljedna provedba programa u vrlo kratkom roku može donijeti dobre rezultate. Time se, uz pravovremenu i pravičnu financijsku naknadu posjednicima pozitivnih goveda, dokazuje opravdanost i vjerodostojnost ranijih predviđanja UVSH – u odnosu na 1.113 pozitivnih goveda u 2013. godini, u 2014. godini je, nakon provedenog drugog kruga uzorkovanja svih rasplodnih goveda te daljnjih mjera kontrole u pozitivnim stadima, do konca rujna zabilježeno svega 236 pozitivnih goveda!Ovaj podatak pokazuje da je najteža faza implementacije ELG programa iza nas te da je samo potrebno dosljedno nastaviti s provedbom mjera iskorjenjivanja ove bolesti, koje sada podržavaju i s razumijevanjem prate i Udruge uzgajivača.Pozitivne su životinje zabilježene u ovoj godini u 91 stadu (na području 10 županija), što u ukupnoj populaciji iznosi 0,25 % pozitivnih stada, odnosno 0,13 % svih pretraženih goveda (u odnosu na 0,72 % pozitivnih stada i 0,61 % pozitivnih goveda u 2013. godini). U sklopu provedbe ELG programa, do konca kolovoza pretražen je ukupno 198.121 uzorak krvi.
Posebno je značajan podatak da je do kraja rujna status stada službeno slobodnih od ELG, nakon dva uzastopna negativna uzorkovanja, ostvarilo više od 87 % stada goveda u RH (više od 30.000 stada). Još početkom 2014. godine taj status, iz poznatih razloga, nije imalo niti jedno stado! U tom smislu, ponovni početak provedbe ELG programa ostvario je sva predviđanja, a do kraja godine postotak službeno slobodnih stada u odnosu na ELG iznosit će i više od 90 %.
Bruceloza goveda
Po pitanju bruceloze goveda niti u ovoj godini nema neugodnih iznenađenja, testiranje populacije provedeno je u punom opsegu, na čitavoj populaciji rasplodnih goveda (ukupno su pretražena 223.304 uzorka), bez pozitivnih rezultata. No nužno je ovom prilikom naglasiti da se postupak dodjele statusa službeno slobodnih stada i dalje (unatoč konstantnim upozorenjima i redovitim edukacijama ovlaštenih veterinara, od ljeta 2012. godine) ne provodi zadovoljavajućom dinamikom. Ova, sada već zabrinjavajuća nedosljednost u odrađivanju propisanih obveza pojedinih veterinarskih organizacija na terenu, dovodi u pitanje smisao i isplativost provedbe mjera uzimanja uzoraka krvi u dosadašnjem obliku.
Svoju najnižu točku u provedbi ovog programa (a i programa dodjele zdravstvenih statusa općenito) RH je dotaknula u veljači 2014. godine, kada je tijekom jedne od kontrolnih misija EK izdana oštra primjedba vezana na stavljanje mlijeka u javnu potrošnju iz stada koja nisu službeno slobodna od bruceloze (i kojih je u to vrijeme u RH bilo još oko 7,5 %) te je postavljeno opravdano pitanje – iz kojih razloga statusi dosad nisu ostvareni, ali i kako je moguć promet mlijeka iz takvih stada? Na to pitanje UVSH niti uz najbolju volju nije mogla dati zadovoljavajući odgovor – riječ je o bolesti koje u Hrvatskoj nema gotovo pola stoljeća i u čiju su kontrolu u svrhu ostvarivanja potrebnih uvjeta za dodjelu statusa (a ne iskorjenjivanja!) tijekom posljednje četiri godine uložena izuzetno velika sredstva i trud, no iz nekog razloga postupak niti nakon četvrte uzastopne akcije nije dovršen, niti se privodi kraju.
Pitanje dodjele statusa stada u odnosu na brucelozu goveda ostaje u ovom trenutku kritična točka i nažalost evidentan primjer nepotpuno i neučinkovito odrađenog rutinskog posla od strane veterinarske struke na terenu.
Bruceloza ovaca i koza
Testiranje u odnosu na B. melitensis tijekom jeseni 2014. godine bit će provedeno po prvi put na čitavoj populaciji ovaca i koza. Ovo je najopsežniji ovogodišnji projekt UVSH, sustavno pripreman tijekom posljednje tri godine. Obzirom na iznimno velika financijska sredstva ali i ostale logističke resurse potrebne za provedbu ovog programa (broj uzoraka krvi koje je potrebno prikupiti i obraditi do konca prosinca procijenjen je na nešto više od 600.000), čitav sustav provedbe naređenih mjera stavljen je pred novi veliki izazov.
Dobra vijest jest da su, unatoč prethodnom potvrđenom dogovoru s predstavnicima Hrvatskog saveza uzgajivača ovaca i koza (koji su iskazali razumijevanje i podršku provedbi programa) o sufinanciranju mjera od strane uzgajivača, tijekom ljeta (uz dobru i konstruktivnu koordinaciju UVSH i Hrvatske veterinarske komore) ipak osigurana dodatna financijska sredstva te će i ovaj program biti u cijelosti financiran iz državnog proračuna. Ova će promjena u značajnoj mjeri pozitivno utjecati na opseg i kvalitetu provedbe mjera, a jednako tako i bitno olakšati postupanje ovlaštenim veterinarima na terenu. Dodatno, uzimanje uzoraka krvi provodi se istovremeno s obavljanjem veterinarskih pregleda gospodarstava u 2014. godini, s ciljem daljnjeg učinkovitog sređivanja podataka u populaciji ovaca i koza i označavanjem preostalih neoznačenih grla. Kao logična priprema ovih mjera, od jeseni 2013. do ljeta 2014. godine provedena je od strane Hrvatske poljoprivredne agencije (HPA) i revizija svih stada ovaca i koza u RH – prema rezultatima s početka srpnja, tijekom ove revizije izlučeno je ukupno oko 135.000 grla ovaca i koza (ali i upisano oko 65.000 novih životinja), tako da je ukupan broj životinja u registru smanjen za oko 70.000 grla ili 10% populacije, sukladno ranijim predviđanjima.
Iza aktualne akcije uzimanja uzoraka krvi (rujan – prosinac 2014.) uslijedit će i akcija u 2015. godini, nakon koje ćemo biti u mogućnosti dodijeliti statuse u odnosu na B. melitensis velikoj većini stada ovaca i koza u zemlji. Budući da su pravila u načinu provedbe ovog programa jednostavnija u odnosu na pravila kod ostvarivanja statusa za stada goveda, UVSH s pravom očekuje da će sredinom iduće godine već i pojedina područja u RH ostvariti preduvjete za pokretanje procedure dodjele statusa regije službeno slobodne od B. melitensis.
Provedba mjera u odnosu na brucelozu ovaca i koza izuzetno je opsežna i zahtjevna.
Financijska su sredstva za obje predviđene akcije osigurana. Ostvareni su i ostali preduvjeti za postizanje rezultata, pa možda i ključne promjene u razumijevanju smisla i poimanju veterinarskih zakonskih propisa od strane uzgajivača ovaca i koza (kod kojih implementacija zakonskih propisa već tradicionalno ide sporije, uz određene poteškoće). Učinjen je velik pomak u informiranju i edukacijama samih proizvođača.
Na taj način stvorena je možda i jedinstvena prilika za preokret u međusobnim odnosima veterinarske struke i ovčara/kozara, ostaje nadati se da će ukazanu priliku na pravi način prepoznati i posjednici i veterinari na terenu te da će mjere predviđene do sredine 2015. godine biti provedene dosljedno, kvalitetno i odgovorno, od strane svih uključenih strana.
Potrebno je i napomenuti da u dosadašnjem tijeku akcije nije zabilježen niti jedan potvrđeni slučaj bruceloze ovaca i koza uzrokovane sa B. melitensis. No zabilježeno je, očekivano, petnaestak slučajeva bruceloze ovaca uzrokovane sa B. ovis, bolesti koja jest prisutna na području Hrvatske i za čiju daljnju kontrolu i suzbijanje je ova akcija također vrlo značajna, budući da se u sklopu uzorkovanja krvi na B. melitensis svi muški rasplodnjaci pretražuju i na B. ovis.
Tuberkuloza goveda
Mjere u odnosu na tuberkulozu goveda u 2014. godini provedene su bez većih iznenađenja, a propisana testiranja u svrhu održavanja statusa stada dovršena su do 30. rujna. Do kraja rujna provedena su 334.564 tuberkulinska testiranja ̧ što je u skladu s predviđenim brojem pretraga. Očekivano, broj pozitivnih reaktora u ovoj godini sveden je na minimum (u prvih devet mjeseci zabilježeno je 19 pozitivnih životinja, u 15 stada). Navedeni podaci dokazuju da je bolest na području RH u potpunosti pod kontrolom. Kao i u slučaju bruceloze goveda, nužno je naglasiti obvezu dodjele zdravstvenih statusa preostalim stadima (443 stada) koja taj status još nisu ostvarila.
Iako se broj stada rasplodnih goveda kod kojih je izoliran uzročnik M. tuberculosis kompleksa u posljednje tri godine broji doslovno na prste jedne ruke (ove godine izoliran jedan slučaj), evidentan je porast slučajeva sumnji prilikom pregleda trupova na liniji klanja. Sukladno propisanoj proceduri (pregled na liniji klanja izuzetno je značajan i neizostavan dio provedbe nacionalnog programa u odnosu na tuberkulozu), iz uzetih uzoraka tovne junadi prilikom postavljanja sumnje na liniji klanja potvrđeno je u 2014. godini 8 slučajeva tuberkuloze goveda. Riječ je mahom o govedima podrijetlom iz Rumunjske, koja su uvezena isključivo radi tova i upućivanja na klanje.
Potrebno je naglasiti da se ne radi o povećanom opsegu uvoza (broj goveda uvezenih iz Rumunjske je posljednjih godina u laganom padu i trenutno se kreće na oko 15.000 grla godišnje), nego o dokazu da je veterinarska struka u RH po pitanju kvalitete obavljanja pregleda na liniji klanja ostvarila značajan napredak i da se sada svi sumnjivi slučajevi evidentiraju i pravilno procesuiraju, kao neizostavan dio sustava kontrole (samo ove godine zabilježene su 24 sumnje na liniji klanja, a npr. godinama prije 2012. godine niti jedna).
Po pitanju rumunjskih goveda, koja se u kontekstu tuberkuloze često spominju u veterinarskim krugovima, potrebno je naglasiti sljedeće činjenice: riječ je o slučajevima čija se učestalost kreće u promilima; nije moguće zabraniti uvoz goveda iz Rumunjske podrijetlom iz službeno slobodnih stada; UVSH o svakom pozitivnom slučaju obavještava Rumunjsko nadležno tijelo te sa svim potvrđenim slučajevima posredno upoznaje i EK; UVSH na situaciju i moguće rizike (privremeni gubitak statusa i moguće ekonomske posljedice) konstantno upozorava potencijalne uvoznike goveda iz Rumunjske; troškovi TBC slučajeva otkrivenih na liniji klanja ne podmiruju se iz državnog proračuna nego ih snosi posjednik.
Obzirom na dobre rezultate provedbe mjera na terenu, UVSH s pravom očekuje da će koncem ove godine u četiri od pet regija u RH biti dosegnut postotak od 99.9 % stada goveda službeno slobodnih od tuberkuloze, te da će na taj način 2014. godina biti i prva godina koja će ući u izračun preduvjeta potrebnih za ostvarivanje statusa za pojedine regije.
Bolest Aujeszkoga
Program mjera u odnosu na bolest Aujeszkoga (BA), s konačnim ciljem ispunjavanja dodatnih garancija za stavljanje u promet živih svinja na EU tržište i ostvarivanja statusa zemlje službeno slobodne od BA, započet je u prosincu prošle godine. Obzirom na nedostatak povijesnih podataka, nalazimo se u početnoj fazi provedbe programa, u kojoj se praktički temeljem pretraženih uzoraka prikupljaju nužni podaci o stvarnoj situaciji na terenu. No početni cilj programa je već sada uspješno ostvaren – od travnja ove godine moguće je stavljati u promet na zajedničko EU tržište svinje namijenjene klanju (iz prethodno testiranih stada), čime je ispunjen zahtjev dijela hrvatskih proizvođača svinja, koji je i utjecao na pokretanje ovog programa, na pokušaje čijeg uvođenja ranijih godina uzgajivači nažalost nisu reagirali.
Virus BA u 2014. godini u RH zasad nije potvrđen, a osnovni podaci o broju pretraženih uzoraka u 2014. godini prikazani su u Tablici 2.
Mjere uzorkovanja krvi kod rasplodnih svinja predviđene su u 2014. godini na području jedanaest županija, a njihova provedba trajat će do 31. listopada, nakon čega će, analizom prikupljenih podataka i stanja na terenu, biti pripremljena naredna faza programa. U 2015. godini program kontrole i iskorjenjivanja BA bit će proširen na područje čitave RH.
Klasična svinjska kuga
Lovna sezona 2013./2014. godine prva je u kojoj nije zabilježen niti jedan serološki pozitivan uzorak kod divljih svinja. Slijede daljnja argumentirana nastojanja RH da temeljem provedenih programa nadzora na populaciji divljih i domaćih svinja u konačnici budu ukinuta ograničenja prometa i s područja preostale četiri županije (Vukovarsko – srijemska, Brodsko – posavska, Sisačko – moslavačka i Karlovačka) koje su u ovom trenutku još uvijek podvrgnute provedbi dodatnih mjera, ili da se navedena područja barem svedu na područje pojedinih rizičnih općina, kao prijelazna faza do konačnog ukidanja trenutnih mjera ograničenja.
Veliku bojazan od mogućeg ponovnog izbijanja KSK uzrokovale su poplave na području županjske Posavine tijekom svibnja i lipnja – područja koje je i inače pod najvećim rizikom u odnosu na moguću pojavu bolesti, obzirom da je riječ o graničnom prostoru sa Srbijom i BiH. Takva je, nepredviđena situacija, u određenoj mjeri usporila nastojanja RH prema konačnom ukidanju restrikcija, no najvažnije je da je, dobro odrađenim mjerama na terenu i uspješnim radom veterinarske struke tijekom krize, epidemiološka situacija zadržana pod punom kontrolom te da nije bilo niti jednog većeg zdravstvenog incidenta, a osobito u odnosu na KSK. Aktivnosti na ukidanju preostalih mjera ograničenja u odnosu na KSK nastavljaju se, do konačnog odobrenja EK.
Provedba naređenih mjera na kopitarima
U 2014. godini ostvareni su značajni pomaci u postupku označavanja kopitara – procesu čiji je dovršetak neophodan za mogućnost zakonski ispravnog uzimanja uzoraka krvi. Koncem rujna ove godine, prema izvješću HPA, preostalo je još nešto više od 2.000 neoznačenih kopitara, a prema predviđanjima sve bi životinje trebale biti pravilno označene do kraja ove godine (što je ujedno i rok u kojem je RH obvezna dovršiti taj proces). Na taj način, od iduće godine provedba naređenih mjera na kopitarima trebala bi biti lakša i jednostavnija te daleko transparentnija nego što je to bio slučaj u ranijim godinama.
UVSH je tijekom posljednjih godinu dana održala veći broj sastanaka s predstavnicima uzgajivača kopitara, s ciljem edukacije u smislu boljeg razumijevanja provedbe naređenih mjera, ujednačavanjem stavova, ali i prihvaćanjem pojedinih argumentiranih prijedloga uzgajivača. Uspostavljena je nova razina komunikacije, a u slučajevima u kojima je to bilo epidemiološki opravdano te moguće temeljem rezultata ranije provedenih mjera uvedene su i određene izmjene (revizija nekih bedreničnih distrikata, razlikovanje komercijalnog prometa i premještanja kopitara u odnosu na valjanost testa na IAK).
Provedba naređenih mjera i sustav kontrole kvalitete provedbe naređenih mjera u narednom razdoblju
Tijekom 2015. godine bit će nastavljena provedba svih započetih nacionalnih programa.
Opseg provedbe pojedinih programa bit će dakako određen dosad ostvarenim ciljevima, ali i rezultatima ostvarenim u pojedinim regijama. Na područjima na kojima je evidentno da mjere nisu odrađene u potrebnom opsegu nužno je provesti određene korekcije. U tim izmjenama, UVSH očekuje punu podršku Hrvatske veterinarske komore, budući da o pravilnoj, stručnoj i kvalitetno obavljenoj provedbi naređenih (i financiranih mjera) u određenoj mjeri ovisi i sama budućnost veterinarske struke, čega su sve uključene strane duboko svjesne.
Neosporna je činjenica, svake godine sve više vidljiva, da nacionalni programi kontrole bolesti u svrhu ostvarivanja zdravstvenih statusa, iako u cjelini odrađeni vrlo kvalitetno i transparentno, ne napreduju predviđenom dinamikom. Iz tog razloga, omjer sredstava uloženih iz državnog proračuna i opsega ostvarenih ciljeva nije u svim segmentima optimalan, što je činjenica koju je potrebno prvo priznati i prihvatiti, ali ju i bez daljnje odgode ispraviti u najkraćem roku. Dosljedno, kvalitetno i pravovremeno odrađene obveze najbolji su, pa i jedini ispravan i dugoročno održiv način, za zadržavanje digniteta i egzistencije naše struke na dostignutom nivou.
Pitanje kvalitete provedbe naređenih mjera, osobito u komunikaciji s posjednicima životinja, također je izuzetno važno područje, na kojem još uvijek postoji prostor za napredak. Provedba nadzora sustava kvalitete implementiranog u ovlaštenim veterinarskim ogranizacijama u tom je smislu jedna od temeljnih zadaća nadležnih institucija u narednom razdoblju – kako putem inspekcijskih nadzora od strane UVSH, tako i uspostavom nadzora od strane tijela Hrvatske veterinarske komore.