Prof. dr. sc. Nikica Prvanović Babić, dr. med. vet.
Klinika za porodništvo i reprodukciju, Sveučilišna veterinarska bolnica, Sveučilište u Zagrebu, Veterinarski fakultet, Heinzelova 55, 10000 Zagreb
Sažetak
P rvi dani života ždrebeta nakon poroda ključno su razdoblje koje određuje kompletnu kasniju vrijednost, sudbinu i upotrebnu vrijednost konja. Iako je za preživljavanje ždrebeta i uspostavljanje normalne homeostaze ključna majka, vrlo je bitno i da uzgajivači odnosno vlasnici kobile i ždrebeta osiguraju odgovarajuće uvjete za prilagodbu na vanjski svijet, uspostavu svih životnih funkcija i uspostavljanje normalne emotivne i fizičke veze s majkom.
U ovom tekstu biti će dan prikaz normalnog tijeka prilagodbe ždrebeta iz intrauterinog (pasivnog) na ekstrauterini (aktivni) život uz detaljan opis preduvjeta koje uzgajivači moraju osigurati, kao i znakova bolesti koje uzgajivači moraju znati prepoznati kako bi mogli na vrijeme odreagirati i po potrebi intervenirati, pozvati veterinara i slično. Također će biti opisane najčešče bolesti koje se javljaju u tom razdoblju, uz prikaz njihovih simpotoma, dijagnostike, liječenja i prognoze.
Uvod
Prilagodba ždrebeta na samostalan život nakon poroda
Iako različitim vitalnim životnim sustavima treba različito vrijeme da sa pasivnog (intrautero) pređu na aktivni način funkcioniranja (u vanjskom okolišu) općenito se smatra da je zdravo novorođenče sposobno za samostalan život tjedan dana nakon rođenja.
Najbrže se uspostavlja disanje i krvotok (već za vrijeme samog poroda) dok se probavni sustav, održavanje tjelesne temperature i imunosni sustav uspostavljaju postepeno tijekom prvih nekoliko dana života, ovisno o životinjskoj vrsti.
Kako su sve bolesti novorođenih životinja potencijalno fatalna i po život novorođenčeta opasna stanja, od vitalne je važnosti pravovremeno uočiti simptome koji upućuju na razvoj bolesti te pravovremeno otpočeti s odgovarajućom terapijom. Novorođenčad svih domaćih životinja rađa se bez imuniteta i njihovo preživljavanje u vanjskoj sredini direktno ovisi o pravovremenom unosu pasivne imunosti putem kolostruma. Stoga je ključno pravovremeno pripremiti majku (režim hranjenja i cijepljenja) kako bismo indirektno zaštitili novorođenče. Novorođenčad svih domaćih životinja u prvim danima života je najosjetljivija na hipoglikemiju, hipotermiju, peripartalnu asfiksiju, septikemiju i odbacivanje od strane majke. U svim navedenim slučajevima bolesno novorođenče iziskuje intenzivnu skrb i veliku količinu brige i truda što može biti limitirajući faktor ukoliko vlasnik novorođenčetu pristupa ekonomski te nije spreman ulagati veće količine novca i truda kako bi ga spasio.
Pristup zdravom novorođenčetu i praćenje fiziološke homeostaze
Ukoliko je uz respiratorni, prisutan i srčani arest, treba što prije otpočeti i sa masažom srca. Novorođenče položimo na desnu stranu i pritiskom na sternum potičemo rad srca. Ukoliko odmah nema vidljivog poboljšanja, potrebno je aplicirati epinefrin (adrenalin) u dozi od 0,01-0,02 mg/kg IV. Ukoliko to ne pomogne u roku od 3 minute tada ponavljamo aplikaciju, ali sada u dozi 0,1 mg/kg IV ili endotrahealno svakih 3-5 minuta.
Smatra se da novorođeno ždrijebe koje nije udahnulo 30 sekundi po izlasku iz porođajnog kanala, nema šanse preživjeti čak ni ako je prisutan normalan ili pojačan srčani ritam (puls). Puls je u trenutku rođenja pojačan i kod ždrebadi iznosi 60-80 otkucaja u minuti, potom se kroz 15 minuta podiže na 120-160 otkucaja jer u tom vremenu vitalno ždrijebe pokušava ustati, potom kroz idućih 12 h pada na 80-120 otkucaja, a nakon 24 h na 80-100 otkucaja što varira o aktivnostima novorođenog ždrebeta (sisanje, kretanje, spavanje). Vrlo brzo po rođenju, vitalno je ždrijebe sposobno održati se u sternalnom položaju, a refleks sisanja prisutan je 10-15 minuta po rođenju. Iako ždrijebe odmah po rođenju pokušava ustati, ono u tome uglavnom uspjeva 45-120 minuta nakon poroda. Važno je da se što prije samostalno uspravi i počne sisati. Bilo bi poželjno da to bude 30-90 minuta od poroda, a najkasnije nakon 3 sata od poroda, kako bi uspio uzeti i iskoristiti što veću količinu kolostruma. Novorođeno ždrijebe u prvim danima života sisa 5-7 puta u satu pri čemu u prosjeku popije po 3 dl mlijeka. Kako kobila proizvede 1-2 l kolostruma važno je da ždrijebe što prije otpočne sisati jer se sposobnost apsorpcije imunoglobulina iz kolostruma smanjuje sa svakim satom života. Ukoliko ždrijebe nije sposobno samostalno sisati odnosno stajati tada se kolostrum može davati ili pomoću boćice i dudice (ukoliko je prisutan refleks sisanja i ždrijebe je sposobno biti u sternalnom položaju) ili pak pomoću nosne sonde, ravno u želudac. U oba slučaja odjednom smijemo dati najviše 330 ml, a postupak ponavljamo svakih 20-tak minuta. Ukoliko kobila nema kolostruma, bilo da je uginula tijekom poroda ili se kolostrum iscijedio tijekom teškog poroda i slično, tada je moguće ždrebetu dati komercijalne preparate kobiljeg kolostruma dostupne na tržištu. Ukoliko ih nemamo pri ruci, ždrebetu se može dati i kravlji kolostrum, ali treba imati na umu da u tom slučaju zbog vrsno specifičnih razlika, takav pasivni imunitet traje svega 10-tak dana i nakon toga je ždrebetu potrebno davati preparate za jačanje imunosti i/ili autohemoterapiju.
Ukoliko ždrijebe ne posiše kolostrum tijekom prvih 24 h života, gubi se sposobnost apsorpcije imunoglobulina putem probavnog trakta. Stoga mu je potrebno parenteralno aplicirati antitijela jer u protivnom neće preživjeti. Istovremeno sa sisanjem počinje se uspostavljati i probava. Ždrijebe se rađa sa određenom količinom fetalnog fecesa (mekonija) koji nastaje od probavljene amnionske tekućine i sekreta žlijezda u probavnom traktu i uvijek je tamnije obojen, tamno smeđe ili čak zelenkasto. Za razliku od mekonija, feces novorođenčeta sastoji se od probavljenog kolostruma i mlijeka i svijetložućkaste je boje. Zdravo ždrijebe moralo bi izbaciti mekonij tijekom prvih 24h života pri čemu mu pomažu laksansi koji se prirodno nalaze u kolostrumu. Probavni sustav intenzivno se razvija u prvim satima i danima nakon rođenja pri čemu ključnu ulogu igraju faktori rasta i enzimi prisutni u kolostrumu i mlijeku kobile. Smatra se da ukoliko novorođeno ždrijebe ne uspostavi probavu tijekom prvih 48 h života, tada nema nikakve šanse preživjeti čak i ako ga parenteralno hranimo odabranim i ciljanim preparatima za održavanje njegovih ostalih vitalnih funkcija. Novorođenčad izrazito lako pada u hipoglikemiju pa je potrebno kontrolirati da li novorođenče redovito sisa.
Novorođeno ždrijebe dnevno popije 12-15 l mlijeka pri čemu dobija 1,5 kg prirasta dnevno. Intenzitet sisanja postupno raste tijekom prvih 6-8 tjedana života ždrebeta pri čemu ždrijebe siše od 7 pa do 27 puta u satu i dnevno popije 12 do 40 litara mlijeka. Ukoliko novorođeno ždrijebe popije manje od 5,5 l mlijeka kroz 24 h, tada vrlo brzo pada u hipoglikemiju i ugiba ukoliko mu se ne pruži brza i ciljana stručna pomoć. Vitalno ždrijebe počinje proizvoditi i izmokravati razrijeđeni urin u roku prvih 12 h života. Rektalna temperatura novorođenog ždrijebeta iznosi 37-39°C i kod zdravog novorođenčeta ostaje konstantna tijekom čitavog perioda neonatalnog života. To je zapravo i logično jer se radi o životinjama čija masa iznosi oko 50 kg pa im je omjer površine tijela i mase izrazito povoljan. No, unatoč tome, neophodno je novorođenu ždrijebad osušiti neposredno po rođenju kako ne bi došlo do neželjenog hlađenja zahvaljujući evaporaciji tekućine sa površine kože te im osigurati topao i nadasve ČIST, mekan okoliš (puno čistog sijena).
Ukoliko novorođenče djeluje vitalno, tada ga je bolje ostaviti na miru kako bi se uspostavio normalan odnos s majkom. Ipak, dobro je nadzirati navorođenče tijekom prvih nekoliko sati života kako bismo se uvjerili da ga je majka prihvatila. Kobile, osobito prvorotke temperamentnih orijentalnih pasmina su vrlo često nervozne, škakljive i ne dozvoljavaju sisanje. Takvim kobilama je dobro aplicirati acepromazin u minimalnoj djelatnoj dozi i nadzirati sisanje, barem kroz prvih nekoliko dana. Sisanjem ždrebeta otpušta se oksitocin koji izaziva jačanje majčinskog instinkta, pa kobila obično prevlada početnu nelagodu i prihvati ždrijebe. U preventivne svrhe dobro je sprovesti tzv. pozitivnu desenzitizaciju omica. Ona se provodi tako da omice prilikom svakodnevne njege redovito diramo po škakljivim djelovima mliječne žlijezde i nagradimo je ukoliko to dopušta. S vremenom se omica navikne na takav dodir pa kada dobije ždrijebe, ne reagira agresivno već prihvaća sisanje.
Neposredno po rođenju potrebno je također i sprovesti higijenu pupka. Naime, iako nije poželjno trgati pupkovinu, već ju je bolje pustiti da sama pukne, nakon pucanja pupkovine neophodno je dezinficirati pupak. Za dezinfekciju pupkovine najbolje je koristiti 0,5% klorheksidin ili pak 1% otopinu joda ili 2% otopinu povidon jodida. Pri tome nije dovoljno jednokratno dezinficirati pupak već postupak treba ponavljati dva puta dnevno dok se pupak ne osuši. VAŽNO JE NAPOMENUTI KAKO DEZINFEKCIJA NIJE NADOMJESTAK ILI ZAMJENA ZA HIGIJENU RODILIŠTA. Naime, pupak je vrlo osjetljiv na prodor infekta, pa ga svakako i uvijek moramo dezinficirati, ali ukoliko nismo osigurali novorođenčetu čist i siguran okoliš opasnost od prodora infekcije preko pupka ostaje vrlo velika unatoč dezinfekciji.
Dijagnostika, terapija i prognoza pojedinih bolesti novorođenčadi
Asphyxia neonatorum, peripartalna asfiksija, neonatal maladjustment syndrom, dummy foal
Septicaemia neonatorum, neonatalna septikemija, sleepy foal
Važno je znati da će mnoga novorođena ždrijebad, unatoč svemu navedenom, uginuti od sepse. Prognoza je općenito loša, a šanse za ozdravljenje su oko 30%. Težište borbe protiv ove bolesti sastoji se od strogih poštivanja higijene u boksu u kojem se odvija porod i boravi novorođenče te na sustavnoj dezinfekciji pupka. Također nam i pregled placente po porodu može pomoći da posumnjamo na placentitis, a samim tim i na placentalni unos bakterija u novorođenče. Placenta bi trebala težiti desetinu mase ploda, pa bi tako ždrijebe od 50 kg sa sobom moralo izbaciti i placentu od cca 5 kg. Ukoliko je placenta značajno teža, vjerojatno sadrži upalne produkte.
Hypoglycemia neonatorum, hipoglikemija novorođenčadi
Neonatalna izoeritroliza, isoerithrolysis neonatalis
Literatura [… prikaži]
Vezano (konji):
- Održan stručni tečaj „Terapija laserom – jesmo li na istoj valnoj duljini?”
- Nasljedne bolesti konja i mogućnosti testiranja roditelja
- Stručni skup „ZNANJEM DO ZDRAVIJEG KONJA“
- Ždrijebe – njega i postupci u prvim danima života
- Mali strongilidi – velik problem parazitologije konja