BakterijeIzlaganje sa skupaZoonoze i Jedno zdravlje

Zoonotski potencijal vrsta iz roda Mycobacterium

Ljiljana Žmak
Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
e-mail: ljiljana.zmak@hzjz.hr

Rod Mycobacterium sadrži više od 170 vrsta, koje mogu uzrokovati bolest u ljudi, ali i u životinja. Vrste ovoga roda možemo prema bolesti koje uzrokuju podijeliti na:

  • MTB kompleks – koji sadrži vrste koje uzrokuju tuberkulozu;
  • netuberkulozne mikobakterije (NTM) – grupu koja sadrži vrste uzročnike mikobakterioza te
  • M. leprae koja uzrokuje lepru.

Način kako vrste iz roda Mycobacterium mogu prijeći s životinje na čovjeka su brojne te uglavnom ovise o vrsti koja uzrokuje bolest. Tako se M. tuberculosis većinom prenosi aerosolom, dok se infekcija s M. bovis najčešće događa ingestijom zaraženog mlijeka. Kod NTM-a, infekcija može nastati direktnom inokulacijom prilikom kontakta sa zaraženom životinjom, ingestijom ili inhalacijom zaraženog aerosola.

Unutar MTB kompleksa najvažnija vrsta je M. tuberculosis, koji prvenstveno uzrokuje tuberkulozu u ljudi, a rijetko u životinja. Životinje koje su osjetljive na ovu infekciju su psi, slonovi, krave, svinje i sl. Opisani su slučajevi prijenosa zaraze s čovjeka na životinju i obrnuto. Osim M. tuberculosis u ovu grupu spadaju i devet vrsta koje uzrokuju također tuberkulozu, a sam zoonotski potencijal značajno ovisi o pojedinoj vrsti koja je dovela do bolesti. Vrsta koja u ovoj grupi ima najveći zoonotski potencija je zasigurno M. bovis, bakterija koja godišnje uzrokuje tuberkulozu kod gotovo 150 000 ljudi. Svjetska zdravstvena organizacija svrstala je M. bovis u grupu od sedam glavnih zanemarenih zoonoza koje predstavljaju iznimno važan javnozdravstveni problem. U Hrvatskoj je zadnji slučaj M. bovis tuberkuloze opisan 2012. godine. Neki su predstavnici ove grupe primarni patogeni za životinje, kao što su M. microti, M. caprae i M. pinnipedii. Premda primarno patogeni za životinje, opisane su i zaraze u ljudi. U Hrvatskoj imamo opisane slučajeve zaraze s M. caprae i prvi smo u svijetu izolirali M. pinnipedii iz kliničkog uzorka čovjeka.

Netuberkulozne mikobakterije, za razliku od tuberkuloze, se ne prenose s osobe na osobu te se bolesnik zarazi nakon kontakta s bolesnom životinjom ili okolišem. Pojedine vrste imaju osobiti zoonotski potencijal te se većinom pojavljuju kao bolesti određenih zanimanja.


Vezani sadržaji

Svjetski dan borbe protiv tuberkuloze

Urednik

Salmoneloza u Republici Hrvatskoj kroz pristup ‘Jedno zdravlje’

Urednik

Nadziranje bolesti prenosivih vektorima – budućnost ili trenutni globalni imperativ

Urednik

Što moramo znati o bolestima ovaca i koza uzrokovanih praživotinjama?

Urednik

Izazovi veterinarske medicine na području pčelarstva

Urednik

Održana radionica ‘Antimikrobna rezistencija i razborita primjena veterinarskih lijekova’

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više