Izlaganje sa skupaKućni ljubimciVeterinarsko javno zdravstvoZoonoze i Jedno zdravlje

Zoonoze prenosive člankonošcima – kakvom zaštitom kućnih ljubimaca postižemo javno-zdravstveni benefit

prof. dr. sc. Tatjana Živičnjak
Zavod za parazitologiju i invazijske bolesti s klinikom, Veterinarski fakultet, Sveučilište u Zagrebu, tatjanaz@vef.hr

Izlaganje sa Znanstveno-stručnog skupa

VETERINARSKI DANI 2017.

Izvor: Zbornik radova VETERINARSKI DANI 2017.

U našem podneblju, najznačajnije vektorski prenosive parazitske zoonoze kod kućnih ljubimaca su lišmanioza (biološki vektori Leishmania infantum su neke vrste papatača) i dirofilarioza (biološki vektori Dirofilaria repens i D. immitis su gotovo sve vrste komaraca), a posljednjih godina se emergentnom zoonozom smatra i telazioza (uzročnik „očnog crva“ je nematod Thelazia callipaeda, a vektor je mušica Phortica variegata).

Osim parazita treba spomenuti i vektorski prenosive mikroorganizme zoonotskoga potencijala (Ehrlichia canis, Rickettsia conorii, Borrelia burgdorferi i Anaplasma phagocytophilum), kojima su biološki vektori različite vrste krpelja šikare (Acari: Ixodidae).
Važno je spomenuti i Bartonela hensellae koju s mačke na mačku prenose buhe, a mačke (ne buhe!) ugrizom ili ogrebom prenose uzročnika na čovjeka.

Iako su i divlje životinje rezervoari vektorski prenosivih bolesti, zaštitom kućnih ljubimaca postižemo velik javno-zdravstveni benefit, jer su pripravci djelotvorni i dostupni, a njihova redovita primjena bi trebala biti sastavni dio brige za životinju, pored hranjenja, cijepljenja, itd.

Kod svih vektorski prenosivih bolesti postoji pravilo kako se osim uništavanja vektora u okolišu gdje je to moguće, treba provoditi njihovo uništavanje na životinji; nadalje, nužno se mora provoditi liječenje bolesnih/inficiranih/invadiranih i kemoprofilaksa kod zdravih (ako je moguća), kao i monitoring. Na tržištu postoji mnogo djelotvornih pripravaka namijenjenih kućnim ljubimcima, koji se apliciraju na kožu ili oralno. Neki od pripravaka su namijenjeni samo suzbijanju ektoparazita, a drugi, osim ektoparazita djeluju i na neke endoparazite.
Nažalost, na tržištu postoje proizvodi upitne, pa i nikakve djelotvornosti, koji su namijenjeni onim kućnim ljubimcima čiji vlasnici zaziru od „kemije“ i „štetnih spojeva“. Takvi kućni ljubimci, osim što su izloženi neugodi i obolijevanju, postaju i izvor invazije/infekcije za ljude.

Za suzbijanje ektoparazita, trebalo bi inzistirati na primjeni pripravaka produljenog djelovanja. Također, veterinari bi trebali vlasnike informirati kako zaštititi kućne ljubimce djelotvornim pripravkom, u ispravnoj dozi, kako ga pravilno aplicirati i u kojim intervalima.

Od pripravaka koji djeluju na endoparazite, neki djeluju kurativno i preventivno, a neki djeluju samo kurativno. Iako je svaki od pripravaka djelotvoran pri indikaciji propisanoj od proizvođača, veterinari bi trebali upozoriti vlasnike da nema univerzalnog pripravka koji bi djelovao na sve unutarnje i vanjske parazite, kao i da nemaju svi pripravci protiv ektoparazita insekticidni, akaricidni, repelentni i larvicidni učinak.

Veterinar bi vlasniku trebao preporučiti pripravak (ili kombinaciju pripravaka) koji će životinju štititi od onih endoparazita, ektoparazita ili molestanata koji u određenom području predstavljaju ugrozu. Neki od vektora su prisutni samo u endemskom području u najtoplije doba godine (flebotomine), drugi su prisutni u cijeloj zemlji tijekom toplog doba godine (komarci), a zaštita od buha i krpelja šikare bi se kod kućnih ljubimaca trebala provoditi cijele godine, bez obzira na mjesto boravka, način držanja i doba godine.

Arthropod-Borne Zoonoses – What Kind of Pets Protection Achieves Public Health Benefit?


ProfessorTatjana Živičnjak, PhD, Department for Parasitology and Parasitic Disease with Clinics, Veterinary faculty University of Zagreb


Summary
Infections with arthropod-borne zoonotic pathogens are a major source of emerging diseases. The complexity of epidemiology, adaptability, and resistance of pathogen and arthropod make the vector-borne diseases especially difficult to control. The variety of products exist on the market (to be applied to the skin or orally) intended for use on pets. Some of the products are intended only for ectoparasites control, while others, apart from ectoparasites, also affect some endoparasites. Veterinarians should encourage owners to use the best product or combination of products giving year-around protection.

Parazitološko-dermatološka ambulanta
Voditelj: Prof. dr.sc. Tatjana Živičnjak
Radno vrijeme: pon-pet 09-11 sati
Telefon: 01/2390-365
e-mail: parazit.amb@vef.hr

Vezani sadržaji

Agroproteinka domaćin terenske nastave studenata Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Urednik

Spongiformna encefalopatija jelena – Chronic wasting disease (CWD)

Urednik

Gljivične bolesti u veterinarskoj kliničkoj praksi – izazovi dijagnostike i liječenja

Urednik

Psihičke ozljede i “izgaranje” veterinara u Republici Hrvatskoj

Urednik

Nasljedne bolesti konja i mogućnosti testiranja roditelja

Urednik

Primjer endemske i moguće emergentne virusne zoonoze u Hrvatskoj – hepatitis E i krimsko-kongoanska hemoragijska groznica

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više